Traian Băsescu / FOTO: Grup RC

"Guvernul trebuia scos dintr-o anumită inerţie. Remanierea, deşi nu a adus personalităţi cunoscute, a adus persoane care vor să se implice", a declarat Traian Băsescu, la TVR.

"Am preferat să las decizia PDL-ului. Cred că aşa e corect. E partid de guvernământ şi trebuie să îşi asume responsabilitate", a explicat şeful statului.

"Cred că soluţia de a aduce numai parlamentari în guvern e o decizie bună. Crizele nu se trec cu tehnicieni, ci cu politicieni care îşi asumă reducerile salariale şi alte măsuri. Numai politicienii pot să îşi asume măsurile", a continuat Traian Băsescu.

Preşedintele a discutat şi despre fostul ministru al Agriculturii Mihail Dumitru, despre care are o părere bună:  "Este problema PDL-ului că l-au remaniat. Poate trebuia mai multe explicaţii pe care fostul ministru trebuia să le dea, dar eu cred că Dumitru a fost un ministru bun".

În ceea ce priveşte desemnarea noului ministru al Finanţelor, Traian Băsescu este încrezător, pentru că vine din zona de control, din ANAF: " Se va ieşi din zona teoretică. Mi-aş dori să fie un ministru de Finanţe cum a fost Remeş, dar nu să ia ciubuc. Eu mi-aş dori să fie un ministru eficient. Eu am fost coleg în guvern cu Remeş şi nu l-am auzit spunând: Nu sunt bani. Spunea 'Hai să căutăm soluţii'".

Fostul ministru de Fiananţe din guvernul Isărescu are, însă, o problemă cu Traian Băsescu. El declarat, toamna trecută, că va da în judecată Preşedinţia, DNA şi TVR, pentru a se afla cum au ajuns la mass-media probele audio şi video din dosarul său.

Decebal Traian Remeş spunea, la momentul difuzării în presă a probelor din dosarul său, că preşedintele Traian Băsescu ar fi făcut o declaraţie publică în care a arătat că "publicul nu a văzut ce e mai apetisant în dosarul Remeş". El a precizat că, după ce a văzut întreg materialul de urmărire penală, a constatat că declaraţia preşedintelui este nefondată, menţionând însă că procurorii anticorupţie ar putea avea şi alte probe referitoare la el.