Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Băsescu, despre viitorul preşedinte al României: M-aş uita înspre primarii care au probat

Invitat la emisiunea Naşul, de la B1TV, şi întrebat de Radu Moraru pe cine ar vedea, în viitor, un lider bun pentru România, preşedintele Traian Băsescu a răspuns că şi-ar îndrepta privirea înspre primari şi că sunt câţiva oameni extraordinari, care au probat în administraţia locală. El i-a mai numit, de asemenea, pe Monica Macovei, Sever Voinescu şi Theodor Baconschi.

Băsescu se gândeşte la viitorul preşedinte
Băsescu se gândeşte la viitorul preşedinte / FOTO: Grup RC

"M-aş uita la primarii extraordinari care sunt acum, şi la PDL, dar şi la PSD. Oameni extraordinari. Veţi depista cel puţin 6 oameni care au contat în administraţia locală. Sigur, nu e acelaşi lucru cu situaţia naţională. Dar ei au probat deja", a declarat preşedintele Traian Băsescu, invitat miercuri seară la B1.

"M-aş uita de asemenea la Preda, Baconschi, Sever Voinescu, Macovei. Sunt oameni care au venit recent în politică, au anumite frustrări pentru că au văzut şi jocuri de nepotism. Depinde dacă îi va gira partidul", a mai spus Traian Băsescu.

În ceea ce priveşte ridicarea unui lider politic din rândul finanţiştilor, preşedintele a respins ideea: "sunt prea bine plătiţi. Va gândiţi la Mugur Isărescu? Au fost momente când am discutat cu el foarte deschis subiectul. Dar, nu, a respins. Îmi va fi foarte greu să vorbesc şi cu Lucian Croitoru să se mai apropie de Guvern".

"Eu nu cred că această clasă politică se va limita la oferi românilor un Victor Ponta", a mai spus preşedintele, care, de altfel, a dezbătut mult pe marginea defectelor liderului PSD.

 

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro