Preşedintele Traian Băsescu l-a numit pe ministrul Educaţiei "corigent la construcţii", făcând referire la faptul că instituţiile de învăţământ din România nu au fost renovate şi nu sunt pregătite pentru începerea anului şcolar şi universitar.

Băsescu a făcut trimitere exact la domeniul în care ministrul Adomniţei este calificat-construcţiile, reproşându-i faptul că nici măcar la nivel de reabilitare a grădiniţelor, şcolilor şi universităţilor nu şi-a făcut datoria. "Acum, la începerea anului şcolar şi universitar, domnul ministru a rămas corigent exact în domeniul în care este de specialitate, adică la construcţii, pentru că nu s-au făcut nici măcar construcţiile, aia cu educaţia e mai dificilă", a comentat preşedintele.

El i-a sugerat ministrului Educaţiei, joi, să îşi angajeze experţi dacă nu se pricepe la domeniul pe care îl gestionează. "Nici mie nu îmi e un subiect comun educaţia, ci navigaţia, dar de aia mi-am adus experţi", a declarat Băsescu.

În replică, ministrul Adomniţei a declarat că preşedintele nu doreşte să realizeze un consens despre reforma în Educaţie şi a subliniat că nu înţelege de ce preşedintele se arată preocupat abia acum de educaţie şi de ce nu l-a interesat soarta învăţământului pe vremea foştilor miniştri, Mihail Hărdău şi Mircea Miclea.

"Perdanţii acestui război sunt copii şi părinţi. Deci nu vă interesează să realizaţi un pact, ci doar să o spuneţi", a declarat ministrul Educaţiei. El a mai explicat că proiectul legislativ propus de preşedinte, prin care se vizează semnarea unui pact între partidele politice pe tema reformei educaţiei, există deja.