Imediat după ce magistraţii au pronunţat decizia de arestare preventivă pentru 29 de zile, bărbatul, Daniel Chelu (33 de ani), a fost dus sub escortă la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Slobozia, în condiţiile în care a fost şi el împuşcat în conflictul petrecut duminică seară la Bărbuleşti şi operat apoi la Spitalul Judeţean din Ploieşti, de unde a fost externat marţi.
Medicii Spitalului Judeţean de Urgenţă din Slobozia au decis ca bărbatul să rămână internat, sub paza Poliţiei.
"Pacientul are o fractură deschisă, operată, şi numeroase alice în braţul drept. Rămâne internat pentru că are nevoie de îngrijiri, riscul de infecţie fiind destul de mare", a declarat, miercuri după-miază, managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Slobozia, Vaile Olaru.
Daniel Chelu, acuzat că a împuşcat cu o armă cu alice un bărbat în vârstă de 35 de ani, în timpul conflictului petrecut duminică seară la Bărbuleşti, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile, miercuri, de magistraţii Tribunalului Ialomiţa, sub acuzaţiile de omor calificat si ultraj contra bunelor moravuri.
Potrivit reprezentanţilor Tribunalului Ialomiţa, avocaţii suspectului au formulat recurs împotriva deciziei magistraţilor de arestare preventivă, recurs care va fi judecat la Curtea de Apel Bucureşti. Tot Curtea de Apel Bucureşti va judeca şi recursurile celorlalte opt persoane arestate preventiv în acest caz, sub acuzaţiile de ultraj contra bunurilor moravuri şi tulburarea liniştii publice.
O persoană a murit, iar alte patru au fost rănite în urma unui scandal izbucnit, duminică, între două grupuri de romi din localitatea Bărbuleşti, judeţul Ialomiţa, la un moment dat fiind trase şi câteva focuri de armă.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M