Pentru a face faţă provocării din prima zi de Paşti, sătenii stau întreaga zi şi vopsesc mii de ouă numai în coji de ceapă. Asta după ce au fost selectate bine după categorii de sunet. "Oul care este mai tare are alt sunet. Are un sunet mai puternic. Are un sunet plin. Numai bărbaţii se ocupă de vopsitul ouălor. Şi de sortatul lor. Se sortează pe mai multe categorii. Cât timp bărbaţii înroşesc ouăle, femeile se ocupă de celelalte produse culinare", a explicat un localnic.
Înarmaţi cu ouăle pregătite de ei, sălăjenii din Rus speră să obţină cât mai multe victorii pe uliţele satului, în ziua de Paşti.
Şi la mănăstirea Timişeni se păstrează una dintre cele mai frumoase şi vechi tradiţii ale locului. Măicuţele vopsesc 1.000 de ouă şi le împart pelerinilor şi nevoiaşilor din localităţile învecinate. "Avem nevoie de o cantitate de 1.000 de ouă, cel puţin, pentru mănăstire şi pentru credincioşii care vin şi rămân la masă. Le punem la fiert într-o soluiţie de coji de ceapă opărite", a spus o măicuţă.
Sărbătoarea Paştelui este marcată de obiceiuri străvechi, cum ar fi primenirea casei, înnoirea hainelor, pregătirea bucatelor specifice sau ciocnitul ouălor, dar şi de obiceiul modern al schimbului de cadouri pe care le-ar aduce Iepuraşul de Paşti.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M