O afacere la cheie, plus garanţia unui nume care atrage singur clienţi. Aşa sună în linii mari operaţiunea numită franciză. Din dorinţa unei extinderi cât mai rapide a reţelelor de retail, băncile apelează şi ele la această soluţie. Există deja români care manageriază propria bancă.

Profitul celui care alege să-şi deschidă un punct de lucru sub sigla unei instituţii bancare de prestigiu vine din comisioanele încasate. În fapt, el are propria afacere, realizată în urma încheierii unui contract de prestări servicii cu banca.

Suma minimă pe care trebuie să o aibă cineva care vrea să-şi deschidă o bancă în franciză este 6.000 de euro. Banca-mama oferă, în afara numelui, toată aparatura şi uneori chiar şi spaţiul pentru noul punct de lucru. Proprietarul noii afaceri are de plătit personalul băncii şi trebuie să se ocupe de amenajarea şi întreţinerea băncii. Ca să fii acceptat ca francizor trebuie să ai simţul afacerilor.

Până în prezent, în România, doar 2 bănci au acceptat să ofere în franciză puncte de lucru unor reprezentanţi autohtoni.