Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Baconschi: Subiectul închisorilor CIA e închis pentru mine, sunt acuzaţii nefondate

Ministrul Teodor Baconschi spune că s-au făcut acuzaţii nefondate la adresa României privind găzduirea de baze secrete ale CIA, după ce presa a scris că serviciile secrete americane au obţinut primele informaţii ce au dus la uciderea lui Osama ben Laden de la suspecţi interogaţi pe teritoriul ţării.

Baconschi: Subiectul închisorilor CIA e închis pentru mine, sunt acuzaţii nefondate
Baconschi: Subiectul închisorilor CIA e închis pentru mine, sunt acuzaţii nefondate

Ministrul Teodor Baconschi a respins, marţi, într-o emisiune la TVR, speculaţiile privind posibila prezenţă pe teritoriul României a unor închisori secrete ale CIA, unde ar fi fost interogaţi suspecţii de terorism.

"Ştiţi foarte bine că s-au făcut acuzaţii complet nefondate la adresa României şi a altor state, presupunându-se că ele ar fi găzduit, pe vremea fostei administraţii americane, nişte aşa-numite baze secrete CIA sau ceva de felul asta. Nu-i adevărat, s-au făcut toate inspecţiile şi Parlamentul României a transmis în mediul internaţional un raport detaliat, care a răspuns la toate întrebările puse pe acest subiect, deci şi pentru mine subiectul e închis şi n-are rost să generăm noi speculaţii în jurul lui", a afirmat ministrul român de externe.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro