"Dragă Hillary, spun cu modestie: astăzi facem istorie. Sunt foarte impresionat şi onorat că sunt aici. Sper că legislaţia sprijnită de preşedintele Obama referitoare la modificarea criteriilor programului Visa Waiver va duce la includerea unor aliaţi puternici ca România în acest program, menit să ajute, să încurajeze mai mult relaţiile dintre cele două naţiuni", a spus Baconschi.
Doamna Clinton s-a adresat la fel, cu "dragă Teodor". Exprimarea "relaxată" a avut loc după ce ministrul român de Externe a discutat cu secretarul american de Stat şi posibila eliminare a vizelor pentru românii care călătoresc în Statele Unite.
Nu este prima dată când Teodor Baconschi se dovedeşte a fi un adevărat gentleman cu doamnele din politică. Ministrul i-a spus, în noiembrie 2010, Elenei Udrea, că, în calitate de coleg, trebuie să facă eforturi să nu cadă sub farmecul ei, lăudând-o că este "inteligentă, frumoasă, tenace" şi apreciind că nu o deranjează "vecinătatea oamenilor de valoare".








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M