Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Subiecte Bac 2011: Vezi cât de greu a fost la matematică

Candidaţii înscrişi la cea de-a doua sesiune de bacalaureat au susţinut, miercuri, a doua probă scrisă, respectiv matematică sau istorie. Elevii au avut la dispoziţie trei ore pentru a rezolva subiectele.

Subiectele de la matematică, profilul REAL
Subiectele de la matematică, profilul REAL / FOTO: REALITATEA.NET
Absolvenţii de liceu susţin doar probele picate la Bacul din vară
Absolvenţii de liceu susţin doar probele picate la Bacul din vară / FOTO: REALITATEA TV

Primii elevi care au ieşit din sălile de examen, care au susţinut proba M2 la matematică, au declarat că subiectele au fost mult mai uşoare decat în vară, informează citynews.ro. Ca şi în sesiunea anterioară, candidaţii au avut de rezolvat trei subiecte importante, fiecare având valoarea de 30 de puncte.

La primul dintre ele trebuiau rezolvate saşe cerinţe, printre care o progresie aritmetică, calculul razei unui cerc, o ecuaţie cu logaritmi şi o problemă cu procente.

Subiectul al doilea a cuprins două cerinţe, prima legată de calcularea determinantului unei matrici, iar a doua de definire a legii de compoziţie a unei mulţimi de numere reale.

Subiectul al treilea, tot cu două cerinţe, ceva mai complicat decât precedentele, a continut probleme cu funcţii.

La profilul real, la primul subiect elevilor li s-a cerut să găsească raţia unei progresii geometrice, să rezolve o funcţie, o inecuaţie, să găsească termeni raţionali, să calculeze distanţa la o dreaptă şi unghiurile unui triunghi. Pentru rezolvarea corectă a fiecăruia dintre acestea, elevii primeau câte 5 puncte.

La subiectul al doilea, elevii au avut de răspuns la mai multe întrebări pornind de la o mulţime şi de la un polinom.

La al treilea subiect, elevii au avut mai multe cerinţe pornind de la două funcţii.

Subiectele la profilul real

VEZI ŞI SUBIECTELE LA ISTORIE.

La cea de-a doua sesiune de bacalaureat s-au înscris peste 109.000 de candidaţi. Potrivit Ministerului Educaţiei, pentru proba E(a) s-au înscris 62.348 de candidaţi, la proba E(b) - 945 de candidaţi, proba E(c) - 78.082 de candidaţi, proba E(d) - 60.345 de candidaţi. Probele E sunt cele scrise.

Ultima probă a bacalaureatului, proba la alegere a profilului şi specializării, va avea loc în 2 septembrie.

Rezultatele obţinute la examenul de bacalaureat din sesiunea august-septembrie vor fi afişate la 4 septembrie, iar eventualele contestaţii vor putea fi depuse până la ora 20.00 a aceleiaşi zile. Contestaţiile vor fi rezolvate în intervalul 5-6 septembrie, iar în 7 septembrie vor fi afişate rezultatele finale.

 

 

Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro