"Brăila este o expresie a deznădejdii oamenilor din sistemul de sănătate, pentru că s-au cumulat subfinaţarea sistemului, diminuarea veniturilor şi descentralizarea care s-a făcut pe genunchi, în mijlocul anului bugetar, cu reguli superflu ceea ce permite abuzuri din partea celor care au preluat unităţile sanitare", a declarat Vasile Astărăstoae, pentru REALITATEA.NET.
Astărăstoae: Situaţia cadrelor medicale din Brăila se regăseşte în toată ţara
"Ştiu situaţia de la Spitalul Judeţean Constanţa, unde este o stare nu tensionată, ci supratensionată. S-au semnalat lucruri aproape inimaginabile. De exemplu, modalitatea în care au fost numiţi manageri în spitale clinice", a mai spus Vasile Astărăstoae.
"Singura preocupare a majorităţii primarilor sau consiliilor judeţene este să-şi numească oameni la management şi să reducă cheltuielile din birou, spunând încadraţi-vă în această sumă", a adăugat el.
Iar direcţia în care se îndreaptă lucrurile nu este în niciun caz cea bună este de părere Vasile Astărăstoae.
"Este bine de văzut ce fonduri are Casa Naţională de Asigurări de Sănătate începând cu 1 octombrie. Din informaţiile mele, fondurile sunt epuizate pe trimestrul IV şi nu mai există aprobare de la Ministerul de Finanţe pentru a prelua credit de angajament. Deci, în sistemul sanitar este o situaţie explozivă. S-ar putea ajunge la astfel de mişcări nedorite", a explicat Vasile Astărăstoae.
O altă problemă a sistemului sanitar românesc adusă în discuţie de preşedintele Colegiului Medicilor este aceea a numirii managerilor.
"Politizarea şi numirea managerilor pe criterii politice îi face pe manageri să execute şi să nu prezinte situaţia reală", a declarat Vasile Astărăstoae.
Manager de spital: De 20 de ani, în România, se fac abuzuri
Nici managerii de spitale nu văd cu ochi buni modul în care se face descentralizarea în sistemul sanitar românesc.
"Descentralizarea spitalelor este o chestie normală. Nu ştiu dacă această formă legală care este pusă acum în literă este cea mai bună, dar este perfectibilă.Trebuia început într-un fel. Eu nu aş fi făcut aşa. Poate dădeam alte prerogative administratorului, alte drepturi, independenţe corpului managerial", a declarat medicul chirurg Gheorghe Boceanu, director la Spitalul Municipal de Urgenţă din Caransebeş.
El a mai explicat că această descentralizare s-a făcut, printre altele, şi pentru a apropia interesul administratorilor locali de conducerea spitalului.
La întrebarea dacă acest lucru nu poate duce la abuzuri, Gheorghe Boceanu, a răspuns că "şi înainte era tot abuziv făcută. În România de când ştiu eu, de 20 de ani, s-au făcut abuzuri. Este o deosebire de formă nu de conţinut. Înainte s-a făcut pe criteriul politic de la Ministerul Sănătăţii, acum se face de la primăria locală sau Consiliul Judeţean. Numai că s-a schimbat locul de unde se face abuzul".
Pe de altă parte, el a mai spus că aceste acţiuni de protest nu vor avea din păcate succes.
"În sistemul sanitar, cu tot respectul pentru colegii care practică actul medical, nota, atitudinea şi ţinuta sunt date de calităţile corpului medical. Eu nu am văzut greva medicilor în România şi nici nu cred că vom vedea prea curând acest lucru. Pe de altă parte, acţiunile greviste nu vor avea o şansă de izbândă, deşi eu îmi doresc, pentru că nu există un sindicat şi pentru că medicul este un individualist, care are o relaţie cu pacientul, nu cu colegii săi".
Citeşte şi Violenţă la Spitalul din Brăila. Protestatarii s-au bătut cu forţele de ordine








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M