Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Arpad Paszkany şi Iuliu Mureşan au fost la DNA

Preşedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureşan, şi patronul grupării, Arpad Paszkany, s-au prezentat, miercuri, la DNA, unde Mureşan a declarat că au fost chemaţi de procurori pentru a fi audiaţi într-un dosar care nu ar avea legătură cu fotbalul.

Foto: NewsIn
Foto: NewsIn

"Am venit în calitate de martor şi Arpad în calitate de persoană vătămată într-un dosar care nu are legătură cu fotbalul. Era o simplă audiere într-o situaţie mai veche", a declarat Iuliu Mureşan la ieşirea din sediul DNA. El a susţinut că nu a stat mult de vorbă cu procurorul, pentru că acestuia i s-a făcut rău.

"Acum vom fi citaţi altă dată", a spus el. Întrebat dacă citarea lor la DNA are legătură cu dosarul chestorului Toma Rus, Mureşan a spus că preferă să nu dea detalii, dar crede că despre acel caz este vorba.

"Nu are legătură cu imobiliare pentru că el nu se ocupă cu imobiliare. El este şef la Crimă Organizată şi nu cred că se ocupă cu imobiliare", a mai precizat el.

Chestorul Toma Rus a fost şi el chemat, marţi, la DNA. Avocatul său, Gheorghiţă Mateuţ, a declarat că clientul său ar fi acuzat de şantaj la adresa patronului echipei CFR Cluj, Arpad Paszkany. Apărătorul lui Rus a mai declarat că audierea acestuia s-a amânat pentru termenul de 10 iunie.

Arpad Paszkany a depus o plângere penală împotriva poliţistului Toma Rus, care i-ar fi cerut patronului CFR Cluj să achiziţioneze suplimente nutritive pentru fotbalişti de la CFR de la farmaciile deţinute de soţia comisarului-şef.

Rus este cercetat deja de DNA pentru fapte de corupţie, fapte conexe şi trafic de influenţă.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro