Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Aproximativ 17.000 de români vor intra în şomaj din cauza crizei economice internaţionale

Criza economică internaţională are efecte şi în România. 17.000 de români ar putea ajunge şomeri până la sfârşitul anului. Declaraţia aparţine ministrului Muncii, Mariana Câmpeanu. Câteva mii de oameni şi-au pierdut deja slujbele după ce fabricile, îndeosebi cele de confecţii şi mobilă nu au mai primit comenzi la export. Disponibilizările în masă au fost făcute în judeţele din Moldova şi vestul ţării.

Foto: Realitatea TV
Foto: Realitatea TV

"Situaţia devine îngrijorătoare, de aceea trebuie să fim responsabili şi să amânăm majorarea salariilor pentru profesori", a spus Câmpeanu, într-o emisiune difuzată de Realitatea TV.

"Avem cum să absorbim disponibilizările anunţate", a adăugat ministrul, argumentând că în România se manifestă o acută lipsă de forţă de muncă în unele domenii. Câmpeanu a menţionat că ministerul are o strategie pentru aceşti şomeri şi dispune de bani, iar dacă va fi nevoie de mai mulţi, se va recurge la rectificarea bugetului pe anul viitor.

Bugetul asigurărilor de şomaj pentru 2009 a luat în calcul reducerea ratei şomajului de la 4% în acest an la 3,9% în 2009. Pentru asigurări şi asistenţă socială, bugetul pe 2009 prevede alocarea a 11,4% din PIB (65,7 miliarde lei). Proiectul bugetului asigurărilor sociale pe anul viitor nu prevede majorarea salariilor în sectorul bugetar cu 50%, care ar avea ca rezultat creşterea salariului mediu brut la 2.500 lei şi a pensiei medii la 1.200 lei, în 2009.
Salariul mediu brut utilizat pentru fundamentarea bugetului de stat şi a bugetului asigurărilor sociale este de 1.865 lei, mai mare cu aproape 17% faţă de câştigul mediu brut luat în calcul la elaborarea bugetului pe 2008.

Judeţele din Moldova şi vestul ţării sunt cele mai afectate de criza economică. 

Situaţie gravă este la Vaslui unde disponibilizările în masă continuă şi în luna noiembrie. Motivul, spun agenţii economici, este că au scăzut comenzile în fabrici şi s-au făcut reduceri de personal. Cei care rămân fără un loc de muncă se plâng că îşi vor găsi cu greu un alt serviciu.

Peste 800 de vasluieni au fost deja disponibilizaţi, iar alţi 500 îşi vor pierde curând locurile de muncă.

"Sunt anunţate concedieri pe 1 noiembrie de peste 500 de persoane în ceea ce priveşte domeniul construcţiilor şi agriculturii, căci în mod traditional în această perioadă, firmele îşi restrâng activităţile", a declarat Silviu Clanacia, director AJOFM Vaslui.

Judeţul Vaslui are o rată a şomajului de 7,8% şi ocupă locul doi în ţară, după Mehedinţi.

Disponibilizări vor fi şi în Iaşi. "Din datele AJOFM, în perioada următoare vor f disponibilizaţi peste 800 de oameni, estimările ne trimit la 2.000 de salariaţi în perioada următoare", a anunţat prefectul judeţului Iaşi, Marius Bodea.

Lucrurile nu stau bine nici în vest. După ce în Cluj, aproape 1.000 de oameni au fost deja disponibilizaţi, patronii din judeţul Bihor au anunţat că o treime din investitorii italieni şi-ar putea închide fabricile din lipsă de comenzi.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro