Potrivit Ministerului Muncii, aproape jumătate din salariul brut al românilor, adică peste 45%, se duce la stat sub formă de cotizaţii la pensii, sănătate, şomaj şi la fondul pentru accidente de muncă.
În schimb, românii nu primesc asistenţa de care ar trebui să beneficieze. Sute de pensionari se înghesuie în faţa farmaciilor pentru a-şi lua medicamente gratuite, iar saloanele insalubre ale spitalelor sunt supraaglomerate cu pacienţi.
Anul trecut, pensionarii din România au ieşit în stradă pentru a cere mai mulţi bani. S-au îmbrâncit pentru a obţine un bilet la tratament într-o staţiune balneară sau şi-au petrecut nopţile aşteptând pachete gratuite oferite de autorităţi.
Majorarea pensiilor din noiembrie anul trecut le-a adus vârstnicilor între 150 şi 225 de lei în plus, iar în 2008 punctul de pensie a urcat cu 7,5%. Pentru mulţi, însă, nu e nici pe departe destul pentru un trai decent. Pentru a-şi acoperi datoriile, mulţi recurg la împrumuturi, mai ales pentru facturile la întreţinere din lunile de iarnă.
Nici la capitolul sănătate, România nu stă mai bine. În toată ţara serviciile de ambulanţă se confruntă cu mari probleme. Maşini dotate slab sau chiar deloc şi lipsa de medici sunt doar două dintre ele.
Sistemul sanitar este mai bolnav în unele locuri chiar decât pacienţii. Pereţi crăpaţi, instalaţii sanitare vechi şi bucăţi întregi de tavan prăbuşite. Aşa arată unele din spitalele româneşti.
Aproape jumătate din salariul românilor se duce la stat sub formă de cotizaţii sociale
PUBLICAT
Miercuri, 30 Ianuarie 2008 08:09
ACTUALIZAT
Miercuri, 30 Ianuarie 2008 08:09
SURSA
Realitatea TV








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M