Principala modalitate de exploatare a victimelor identificate, în 2009, a fost exploatarea sexuală a femeilor/ FOTO: lideruldeopinie.ro / FOTO: lideruldeopinie.ro

780 de persoane au căzut victime traficului de persoane în 2009. Datele arată că anul trecut s-au înregistrat cu 37% mai puţine victime faţă de 2008 şi cu 56% mai puţine faţă de 2007, potrivit unui studiu realizat de Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane.

În 2009 s-a înregistrat o creştere procentuală a victimelor traficate în scopuri sexuale şi o diminuare procentuală a celor exploatate prin munca forţată faţă de anul 2008. Exploatarea prin cerşetorie a crescut de la 7%,  în 2008, la 14% (109 victime) în 2009. Urmează în ordine, procentul celor care sunt forţaţi să fure, exploatarea prin pornografie infantilă şi traficul de organe.

Distribuţia pe gen a victimelor traficului de persoane situează femeile pe primul loc, cu un procent de 54 % din totalul victimelor identificate, spre deosebire de anul 2008, când principala categorie de victime traficate erau reprezentate în proporţie de 51% de persoane de sex masculin.

Cât priveşte numărul minorilor care au căzut victime traficului de copii, tendinţa este de creştere, de la 17% în 2007 şi 2008, la 29% în 2009.

Cele mai multe victime identificate ale traficului de persoane, în 2009, au fost din judetele Galaţi, Iaşi, Botoşani, Maramureş şi Bacău.