Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Antonescu: Un dosar bun la Securitate m-ar fi ajutat mai mult la prezidenţiale

Liderul PNL crede că o lege a lustraţiei se impunea la începutul anilor ’90. „Astăzi problema din punct de vedere moral este complicat să fie pusă”, spune Antonescu.

Crin Antonescu crede că lustraţia era binevenită în anii '90
Crin Antonescu crede că lustraţia era binevenită în anii '90 / FOTO: Foto: Grup RC

Mai sigur un dosar bun la Securitate (m-ar fi ajutat mai mult să intru în turul doi decât Proclamaţia de la Timişoara, n.red). O bună conexiune. E adevărul celor 20 de ani. După 20 de ani nu de meditaţie asupra acelui subiect, sunt foarte multe semne de întrebare, iar lustraţia se dovedeşte a fi o iluzie. Cred şi astăzi că din punct de vedere politic, dacă se putea face lustraţia în 1990 ea era necesară, numai că nu am fost în stare să o facem. Astăzi problema din punct de vedere moral este complicat să fie pusă. În două rânduri, majorităţi parlamentare care au venit pe un vot de schimbare masiv, cu intenţii anti-comuniste au eşuat în a da înapoi proprietăţile, nu mai sunt de vină de chestiunea asta posibile victime ale lustraţiei. În '90 o lege a lustraţiei cu o perioadă de măcar cinci ani era binevenită. Adevărul despre comunism, dreptul la adevăr, problemele de conştiinţă sunt cu totul altceva, ele se rezolvă printr-o bună istorie”, a declarat Crin Antonescu la TVR.


Pe 11 martie s-au împlinit 20 de ani de la lansarea Proclamaţiei de la Timişoara. Celebrul punct 8 al documentului făcea trimitere la lustraţie.

“.... propunem ca legea electorală să interzică pentru primele trei legislaturi consecutive dreptul la candidatură, pe orice listă, al foştilor activişti comunişti şi al foştilor ofiţeri de Securitate. Prezenţa lor în viaţa politică a ţării este principala sursă a tensiunilor şi suspiciunilor care frământă astăzi societatea românească. Până la stabilizarea situaţiei şi reconcilierea naţională, absenţa lor din viaţa publică este absolut necesară. Cerem, de asemenea, ca în legea electorală să se treacă un paragraf special care să interzică foştilor activişti comunişti, candidatura la funcţia de preşedinte al ţării. Preşedintele Romăniei trebuie să fie unul dintre simbolurile despărţirii noastre de comunism. A fi fost membru de partid nu este o vină. Ştim cu toţii în ce măsură era condiţionată viaţa individului, de la realizarea profesională până la primirea unei locuinţe, de carnetul roşu şi ce consecinţe grave atrăgea predarea lui. Activiştii au fost însă acei oameni care şi-au abandonat profesiile pentru a sluji partidul comunist şi a beneficia de privilegiile deosebite oferite de acesta. Un om care a făcut o asemenea alegere nu prezintă garanţiile morale pe care trebuie să le ofere un Preşedinte”, se arăta în Proclamaţie.

Un proiect de lege al lustraţiei, iniţiat de fosta penelistă Mona Muscă, se află îngropat în Parlament.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro