Pisicile, câinii şi alte animale domesticite au jucat un rol important în evoluţia oamenilor, potrivit unei teorii publicate de paleoantropologul Pat Shipman de la Universitatea Penn State.
Obiceiul specific oamenilor de a lua în casă animale şi de a le găsi o menire, chiar şi competitorilor precum lupii, a ajutat la crearea uneltelor şi la îmbunătăţirea limbajului, care au dus la succesul umanităţii, spune Shipman.
"Oriunde ai merge în lume, în orice ecosistem, în orice cultură, oamenii trăiesc cu animalele. Pentru oamenii preistorici, luare animalelor în casă părea o strategie proastă pentru supravieţuire, pentru că îşi cheltuiau resursele", a spus Shipman pentru Discovery News.
Dar, în realitate, nu a fost deloc aşa, mai ales în contextul altui lucru făcut de oameni acum circa 2,6 milioane de ani: trecerea de la vegetarianism la o dietă bogată în carne. Acest lucru s-a întâmplat pentru că oamenii au inventat uneltele de vânătoare, care i-au făcut capabili să concureze cu prădătorii, explică Shipman.
"Am luat-o pe scurtătură în procesul evoluţionar. Nu avem echipamentul pentru a fi carnivori", subliniază cercetătorul.
Aşa că am inventat echipamentul, am învăţat cum să omorâm şi am luat cu noi animale care ştiau şi ele să vâneze, precum lupii şi alte canide. Celelalte animale, precum oi, vaci sau cai, ne-au dat lapte, păr şi, în cele din urmă, carne.
Pentru a avea grijă de atâtea animale sau pentru a le găsi, trebuia să avem tehnologie, cunoştinţe şi mijloace de transmitere a informaţiilor. Aşa că a evoluat limbajul.
Una dintre dovezile că aşa s-a întâmplat stă în petroglife şi în alte arte pe piatră făcute de oamenii preistorici. Mai întâi erau toate abstracte, geometrice şi imposibil de descifrat. Apoi, toate s-au concentrat pe un singur subiect: animalele.
"Gândiţi-vă la ce nu e acolo: oameni, panorame, fructe, plante de mâncat. Acest lucru înseamnă că animalele şi informaţiile date de ele erau extrem de importante", arată Shipman.
Dar şi noi am influenţat animalele la rândul nostru: câinii, de exemplu, au fost transformaţi din lupi de către oameni.
Shipman îşi bazează teoria pe dovezi arheologice.
Animalele de companie, vitale evoluţiei umane
Dacă în preistorie oamenii luau animalele cu ei pentru că le erau de ajutor la vânătoare, acum necuvântătoarele au devenit prietenele noastre şi ne oferă pur şi simplu afecţiune.
Citeşte totul despre:
ajutor, animale, animale de companie, câine, câini, domesticire, evoluţie, pisică, pisici, vital








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M