ANI a sesizat Parchetul în cazul unui consilier din CJ Caraş Severin, pentru fals în declaraţii
ANI a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Caraş Severin în cazul consilierului judeţean Liviu Meşter (PNL), pentru fals în declaraţii, după ce a constatat că acesta a înscris date false în declaraţiile de avere şi nu a menţionat funcţiile deţinute la mai multe societăţi comerciale.
Potrivit comunicatului remis marţi, ANI a declanşat verificările din oficiu după ce a constatat că Liviu Meşter nu a depus declaraţiile de avere şi de interese în termenul prevăzut de lege, motiv pentru care a fost sancţionaţi cu amenda maximă, de 500 de lei.
În urma verificărilor a rezultat că Meşter nu a menţionat, în declaraţiile de avere din decembrie 2004 şi mai 2005, terenul aferent casei de vacanţă, cu o suprafaţă de 2.690,43 mp, şi nici terenul de 998 mp, aferent casei de locuit din Reşiţa.
Consilierul nu a menţionat corect în declaraţia de avere înstrăinarea, în 2004, a unui imobil din Reşiţa. Tranzacţia trebuia menţionată în declaraţia de avere din mai 2005 la capitolul "Bunuri mobile a căror valoare depăşeşte 1000 de euro fiecare şi bunuri imobile înstrăinate în ultimele 12 luni", dar a fost menţionat la capitolul "bunuri imobile".
Un autoturism Mercedes, menţionat în declaraţiile de avere depuse în decembrie 2004 şi mai 2005, nu apare în evidenţa Direcţiei impozite şi taxe a Primăriei Reşiţa.
Calitatea de asociat la SC Grim Com SRL, la Construct ING SRL şi cea de administrator la Rehart SA nu apar în declaraţiile de interese din decembrie 2004, mai 2005 şi ianuarie 2006.
Instituţia precizează că Meşter a fost înştiinţat despre declanşarea verificărilor, printr-un mandat poştal cu confirmare de primire.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





FUNERALIILE LUI WHITNEY HOUSTON: Acum se...
Reporterii Realităţii: ACTA, între utopie...
Reporterii Realităţii: Biserici de sezon
Reporterii Realităţii: Profesorul de magie
Reporterii Realităţii: Lacrimi din România...
S-a întâlnit Eisenhower cu extraterestrii?








Feedback

