Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Angajatorii nu mai plătesc MBA-ul managerilor

Numărul firmelor dispuse să plătească pentru educaţia managerilor s-a redus semnificativ în ultimii ani. În prezent, doar 7% dintre firmele de pe piaţa locală îşi trimit managerii să urmeze cursurile unui MBA.

Veştile bune vin doar din comerţ - se fac angajări în următoarele 3 luni
Veştile bune vin doar din comerţ - se fac angajări în următoarele 3 luni / FOTO: andreeamarc.com

Programele de MBA reprezintă o modalitate restrânsă de dezvoltare a angajaţilor, doar 7% dintre companii investesc în astfel de programe, potrivit unui studiu comandat de HR Club, asociaţia profesioniştilor în resurse umane.

Daniela Necefor, managing partner al firmei de executive search Total Business Solutions spune că programele de dezvoltare de tip MBA nu mai sunt o prioritate pentru companiile de pe piaţa locală, mai ales că un program de calitate presupune costuri mari.

În ciuda faptului că situaţia economică i-a determinat pe furnizorii locali de programe de MBA să nu crească preţurile, firmele şi-au orientat bugetele pentru pregătirea angajaţilor către metode mai puţin costisitoare.

Costul unui program MBA variază între 10-14.000 euro şi 90-95.000 euro, în funcţie de prestigiul universităţii care îl găzduieşte.

Potrivit raportului pe 2010/2011 "QS Top MBA Jobs & Salary Trends" absolvirea unui program de MBA asigură un salariu mediu de 2.700 de euro pe lună.

Domeniile de activitate în care managerii cu MBA sunt cel mai bine plătiţi sunt industria farmaceutică, sectorul financiar-bancar şi retail. Bonusurile cele mai mari se dau în energie.

Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro