Andrei Pavel a fost eliminat în turul secund al US Open de croatul Ivan Ljubicic. Cneazul a pierdut în trei seturi,3-6, 4-6, 6-7, partida cu al 12-lea favorit al turneului.

Odată cu apropiarea fazelor finale, pe terenurile de la Flushing Meadows, partidele au devenit din ce în ce mai aprige. Stanislas Wawrinka l-a întâlnit în turul al treilea pe Marat Safin, favoritul cu numărul 25 al turneului. Wawrinka s-a impus după trei seturi încheiate cu scor identic, 6-3 şi merge în ultimii 16.

Într-o altă dispută, Novak Djokovic a fost nevoit să apeleze la toate rezervele metale şi fizice în confruntarea cu Radek Stepanek. Djokovic a reuşit să învingă după disputatarea a 5 seturi, toate încheiate la tie-break, într-o partidă ce a durat 4 ore şi 44 de minute.

În concursul feminin, Ana Ivanovici nu a avut probleme în faţa rusoaicei Vera Dushevina. Sârboaica s-a impus în două seturi, 6-1 6-3.