Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Andrei Marga: O sursă a situaţiei din învăţământ este Băsescu

Rectorul Universităţii "Babeş-Bolyai" (UBB) din Cluj-Napoca, Andrei Marga, fost ministru al Educaţiei, consideră că procentele de promovabilitate ale bacalaureatului sunt "alarmante", rezultatele înregistrate indicând faptul că este vorba despre "cea mai slabă învăţare din istorie". VEZI REZULTATE PE JUDEŢE.

Andrei Marga: Rezultatele la examenul de bacalaureat, cea mai slabă învăţare din istorie. O sursă a situaţiei din învăţământ este Băsescu
Andrei Marga: Rezultatele la examenul de bacalaureat, cea mai slabă învăţare din istorie. O sursă a situaţiei din învăţământ este Băsescu / FOTO: dcnews.ro

Potrivit unui comunicat transmis duminică, pentru explicarea situaţiei se emit multe păreri, Ministerul Educaţiei arătând că de vină sunt elevii, "ceea ce este aberant", în timp ce alţii acuză disciplinele alese şi dificultăţile probelor, "ceea ce este cel puţin discutabil", potrivit Mediafax.

"Se vorbeşte astăzi despre cel mai slab bacalaureat din istorie, luându-se în seamă rezultatele făcute cunoscute de licee şi inspectorate şcolare. Într-adevăr, procentele de eşec sunt alarmante: licee în care niciun candidat nu a promovat, procentaje de promovare scăzute la nivel de judeţe. Se emit multe păreri: ministerul spune că de vină sunt elevii, ceea ce este aberant; alţii acuză disciplinele alese şi dificultăţile probelor, ceea ce este cel puţin discutabil. Cauza şi, fiind vorba de decizii, vina este în cu totul altă parte. Băsescu spunea că şcoala produce "tâmpiţi".

Rectorul UBB a identificat patru surse ale situaţiei actuale din învăţământ, prima fiind că preşedintele Traian Băsescu "a numit miniştri diletanţi, unii plagiatori sau persoane cu probleme psihice, care au introdus măsuri necugetate în sistem, ce-şi vădesc acum efectele".

"Elevii care au susţinut examenul de bacalaureat în 2011 au petrecut şase ani în învăţământul regimului Basescu; acesta a numit miniştri diletanţi, unii plagiatori sau persoane cu probleme psihice, care au introdus măsuri necugetate în sistem, ce-şi vădesc acum efectele. Băsescu a aplicat profesorimii lovituri grele - desfiinţări de şcoli, concedieri, tăieri de salarii, reduceri bugetare, evaluări prosteşti - care au demotivat cadrele didactice. Elevii înşişi sunt demotivaţi văzând că foşti elevi şi studenţi mediocri, persoane care au fraudat în fel şi chip ajung să conducă instituţiile ţării într-o democraţie desfigurată", a explicat Andrei Marga.

În opinia rectorului UBB, ultima vină aparţine faptului că România trăieşte sub "cel mai incompetent guvern din istoria ei modernă, cu un minister al educaţiei care este depăşit complet de ceea ce-i revine să facă".

Andrei Marga a susţinut că problemele nu se rezolvă dacă notele vor fi altele, "ci numai dacă se revine la pregătire sistematică şi efort propriu".

"Este responsabil să anticipăm că dezastrul educaţiei va fi şi mai mare în anii ce vin, cât se menţin legislaţia şi măsurile lui Băsescu. Degringolada este abia la început în învăţământ, în condiţiile menţionate. Oricum se va judeca, trebuie să spun că este imperios necesar ca România să revină la reforme serioase şi să reia, cu pricepere, cu răbdare, cu devoţiune, reforma educaţiei pentru care s-a angajat în mai 2000 în faţa UE, când învăţământul din ţara noastră a fost primul capitol de negociere de aderare închis de către România", a subliniat Marga, care a adăugat că "găselniţele, cârpelile şi improvizaţiile nu dispensează de reforme făcute competent şi onest".

Centrul Naţional de Evaluare şi Examinare a finalizat centralizarea a 100% din rezulatatele examenului naţional de bacalaureat din anul şcolar 2010-2011 (sesiunea iunie-iulie), iar procentul de promovabilitate la nivel naţional este de 44.47, înainte de soluţionarea contestaţiilor.

 

Rezultate Bacaluareat pe judeţe

BACALAUREAT 2011, rezultate:  Arad

BACALAUREAT 2011, rezultate: Argeş

BACALAUREAT 2011, rezultate: Bistriţa Năsăud

BACALAUREAT 2011, rezultate: Bihor

BACALAUREAT 2011, rezultate:  Botoşani

BACALAUREAT 2011, rezultate: Braşov

BACALAUREAT 2011, rezultate: Bucuresti

BACALAUREAT 2011, rezultate: Buzău

BACALAUREAT 2011, rezultate: Caraş Severin

BACALAUREAT 2011, rezultate: Cluj

BACALAUREAT 2011, rezultate: Covasna

BACALAUREAT 2011, rezultate: Constanţa

BACALAUREAT 2011, rezultate: Dolj

BACALAUREAT 2011, rezultate: Harghita

BACALAUREAT 2011, rezultate: Hunedoara

BACALAUREAT 2011, rezultate: Iaşi

BACALAUREAT 2011, rezultate: Mehedinţi

BACALAUREAT 2011, rezultate: Mureş

BACALAUREAT 2011, rezultate: Sibiu

BACALAUREAT 2011, rezultate: Suceava

BACALAUREAT 2011, rezultate: Teleorman

BACALAUREAT 2011, rezultate:  Timiş

BACALAUREAT 2011, rezultate: Vrancea


BACALAUREAT 2011, rezultate: Vaslui

 

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul ALBA

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul BACĂU

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul BRĂILA

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul BUZĂU

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul CARAŞ SEVERIN

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul CĂLĂRAŞI

BACALAUREAT 2011. Rezultate online, judeţul DÂMBOVIŢA

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul GALAŢI

BACALAUREAT 2011: Rezultate online, judeţul GIURGIU

BACALAUREAT 2011: Rezultate online, judeţul GORJ

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul IALOMIŢA

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul ILFOV

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul NEAMŢ

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul OLT

BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul PRAHOVA

BACALAUREAT 2011: Rezultate online, judeţul SATU MARE

BACALAUREAT 2011: Rezultate online, judeţul SĂLAJ
BACALAUREAT 2011:  Rezultate online, judeţul TULCEA

BACALAUREAT 2011: Rezultate online, judeţul VÂLCEA

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro