Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Anders Breivik şi-a cumpărat o parte din arsenal de pe eBay

Teroristul norvegian Anders Breivik şi-a cumpărat majoritatea materialelor folosite în atacuri de pe... eBay! Deşi se afla sub supravegherea serviciilor de securitate norvegiene, el a reuşit să achiziţioneze produşi chimici esenţiali pentru explozibili.

Anders Breivik pregătea gloanţe chimice
Anders Breivik pregătea gloanţe chimice / FOTO: ziuaveche.ro

Potrivit cotidianului The Daily Telegraph, majoritatea materialelor folosite în atacul din Oslo şi în masacrul de pe insula Utoya au fost cumpărtate de pe site-ul de licitaţii eBay şi de la mai mulţi producători din Regatul Unit. Cumpărăturile online ale lui Anders Breivik nu au stârnit suspiciuni, deşi bărbatul a fost monitorizat de către servicile de informaţii timp de patru luni după ce a achiziţionat fertilizator chimic din Polonia.

Anchetatorii au anunţat că Anders Breivik a avut iniţial un plan mult mai ambiţios: extremistul plănuia să comită mai multe atentate cu maşini-capcană, ce ar fi vizat sediul Partidului Laburist şi Palatul Regal.

Breivik a fost însă nevoit să realizeze doar o singură bombă din cauza lipsei materialelor necesare.

Suspectul a fost supus de către poliţie unui interogatoriu lung de zece ore şi le-a spus anchetatorilor că iniţial ar fi vizat mai multe ţinte. Potrivit şefului poliţiei din Oslo, suspectul a fost calm şi a cooperat cu anchetatorii, care spun că vor putea prezenta concluziile finale abia peste câteva săptămâni. Cei doi psihiatri însărcinaţi să verifice starea mentală a lui Breivik, vor preda un raport pe 1 noiembrie. Procesul va începe, probabil, anul viitor, crede procurorul şef al Norvegiei.

Printre cei 77 de oameni care şi-au pierdut viaţa în urma atacurilor din Norvegia se află şi o adolescentă de origine română, Karin Elena Holst, care ar fi împlinit 16 ani luna viitoare.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro