Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Anders Behring Breivik: "Top Gear" este unul dintre puţinele programe care merită văzute

Prezentatorul TV Jeremy Clarkson şi redactorul Daily Mail Melanie Phillips sunt citaţi în manifestul de peste 1.500 de pagini publicat online de presupusul autor al atacurilor din Norvegia, Anders Behring Breivik, informează ediţia online a cotidianului The Independent.

Criminalul din Norvegia era fan Top Gear
Criminalul din Norvegia era fan Top Gear

Melanie Phillips este citată de mai multe ori în manifestul publicat online de Breivik înainte de atacurile care au avut loc vineri. Un articol din 2009 despre politica Partidului Laburist privind imigranţii, semnat de Phillips, este citat în întregime.

"A fost o încercare motivată politic a ministerelor de a transforma structura de bază şi identitatea acestei ţări. A fost făcută pentru a distruge dreptul poporului britanic de a trăi într-o societate definită printr-o istorie, religie, legislaţie, limbă şi tradiţii comune", se arăta în articolul semnat de Phillips.

De asemenea, Breivik reia în materialul său online opinia lui Phillips despre radiodifuzorul BBC, pe care îl consideră adevărata ameninţare din peisajul media britanic. Phillips spunea că BBC şi nu News International reprezintă ameninţarea din industria media, deoarece perspectiva radiodifuzorului public britanic asupra lumii se bazează pe ideea că "creştinii tradiţionali sunt bigoţi fundamentalişti" iar "oponenţii imigraţiei masive sunt rasişti".

În schimb, Melanie Phillips a declarat că articolele sale au fost citate doar de două ori în manifestul de peste 1.500 de pagini semnat de Anders Behring Breivik.

Pe de altă parte, despre Jeremy Clarkson, prezentatorul emisiunii "Top Gear" la BBC, Anders Behring Breivik scrie: "Jeremy Clarkson prezintă emisiunea «Top Gear» la BBC, unul dintre cele mai amuzante show-uri de televiziune. Dat fiind că nu are nimic de-a face cu politica sau religia, ci numai cu maşinile, este unul dintre puţinele programe difuzate de Burka Broadcasting Corporation care merită văzute".

De asemenea, Breivik citează şi un articol al lui Jeremy Clarkson despre steagul Sfântului Gheorghe: "Aceasta este singura ţară din lume unde steagul este considerat ofensator". Lăudându-l pe Jeremy Clarkson şi emisiunea sa, Breivik adaugă: "Discreditarea steagurilor naţional ca semne ale «bigotismului» este ceva ce se întâmplă în toată lumea occidentală".

Potrivit guardian.co.uk, printre celelalte personalităţi culturale şi politice citate de Breivik se numără Winston Churchill, Bernard Lewis, Edmund Burke, Thomas Jefferson, Mahatma Gandhi, John Locke, George Orwell, Roger Scruton şi Frank Field.

Anders Behring Breivik a recunoscut că este autorul carnagiului de vineri, soldat cu cel puţin 76 de morţi, în Norvegia. În prezent, Anders Behring Breivik, în vârstă de 32 de ani, are doar statut de suspect, chiar dacă şi-a recunoscut faptele în cursul audierilor. O inculpare nu poate interveni decât la finalul anchetei.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro