EXTERN »
ANCHETA HARIRI
Preşedintele Bashar Al-Assad nu acceptă să fie interogat
Răspunsurile liderului sirian erau considerate drept capitale în aflarea adevărului despre moartea lui Hariri.
Secretarul american de stat, Condoleezza Rice, a avertizat din nou Siria că va sesiza iarăşi Consiliul de Securitate al ONU dacă va continua să obstrucţioneze ancheta internaţională asupra asasinării fostului prim-ministru libanez Rafik Hariri.
În acest moment, Damascul încearcă să găsească - ajutat de Arabia Saudită şi Egipt - o formulă de compromis pentru audierea preşedintelui Bashar Al-Assad de către comisia de anchetă a ONU. O opţiune ar fi ca şeful statului sirian să răspundă în scris întrebărilor care i se vor pune.
Între timp, noul şef al comisiei de anchetă a Naţiunilor Unite, belgianul Serge Brammertz, este aşteptat săptămâna viitoare la Beirut unde îl va înlocui în funcţie pe Detlev Mehlis, cel care, în cadrul a două rapoarte elaborate până în prezent, a anunţat că are probe privind implicarea Siriei în asasinarea la 14 februarie 2005 a lui Rafik Hariri.
De altfel, Mehlis a şi acuzat public regimul de la Damasc de organizarea acelui atentat. Presa libaneză scrie astăzi că doi foşti şefi ai serviciilor secrete siriene din Liban sunt interogaţi la Viena de comisia ONU, însă procurorul-şef de la Beirut nu a confirmat aceste informaţii.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3467 RON 





Europa nu scapă de ninsori
Europa, sub pod portocaliu şi roşu:...
Ungurii se încălzesc cu bani: Banca Centrală...
Accident spectaculos în Chile: un tren a...
Trupa punk de fete care îl critică pe Putin
AUSTRALIA bebelus cazut la metrou









Feedback

