Gunther von Hagens, cunoscut drept Dr. Death, un anatomist german, intenţionează să scoată la vânzare bucăţi de cadavre tratate chimic.
Expoziţiile sale numite Body Worlds alcătuite din cadavre conservate şi înfăţişate efectuând activităţi cotidiene, alergând, jucând şah sau mergând pe bicicletă, au fost vizitate de peste 20 de milioane de persoane.
Unele dintre cadavre sunt înfăţişate ca şi cum ar ieşi din propria piele.
Hagens intenţionează acum să vândă 150.000 de părţi de cadavre nu doar universităţilor, ci şi particularilor. Totuşi medicul susţine că nu le va vinde dacă vor fi folosite în scopuri care lezează demnitatea cadavrului.
Astfel nu va permite ca "operele" sale să fie utilizate pe post de suport pentru pahare sau dacă cineva vrea să scape de un astfel de exponat va fi obligat să-l incinereze şi nu să-l arunce pur şi simplu.
Hagens crede că şi proprietarii de animale sunt potenţiali clienţi, el fiind dispus să conserve şi cadavre de animale.
Dr. Death a iscat pentru prima oară controverse în 2002, când a efectuat prima autopsie publică în Marea Britanie după 170 de ani.
Sursa timesonline.co.uk










Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M