Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, vrea ca fiecare român să primescă un talon cu datele personale pe baza căruia să se prezinte la medic. Ministerul Sănătăţii ne obligă să ne facem analizele medicale gratuit o dată pe an, chiar dacă nu suntem bolnavi.
Dacă nu, atunci când ne vom îmbolnăvi vom fi nevoiţi să le plătim. Reglementarea face parte dintr-un program mai amplu al Ministerului Sănătăţii, care, de anul viitor, va evalua starea de sănătate a populaţiei.
De luna viitoare, fiecare cetăţean va primi acasă un talon special cu care se va prezenta la medicul de familie pentru consultaţie. Excepţie vor face copiii cu vârste de până la trei ani, pacienţii care au fost internaţi şi bolnavii cronici.
Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a explicat că banii pentru finanţarea acestui program, 900 de milioane de lei, vor veni din taxa pe viciu. Nicolăescu estimează că din această sumă, anul viitor, bugetul Sănătăţii va primi între 200 şi 300 de milioane de euro.
Analize medicale gratuite pe talon
LIBERTATEA.RO
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
Alte articole din SOCIAL
26 Mai, 10:49
25 Mai, 20:34








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M