În ultimii ani, în presa din toată lumea au apărut tot mai multe informaţii despre o planetă nou-descoperită în sistemul solar, numită Nibiru, sau Planeta Zeilor, care ar urma să se ciocnească de Terra pe 21 decembrie 2012 (data la care mayaşii ar fi prevestit sfârşitul lumii) şi a cărei existenţă este ţinută secretă de oficialităţi.
Se vor inversa polii magnetici ?
aeroportul Tampa, din Florida, Statele Unite ale Americii, a decis să îşi modifice orientarea pistei pentru a evita o catastrofă. Asta după ce specialiştii au constatat că Polul Nord magnetic al Pământului se deplasează spre Rusia cu viteza de 60 de kilometri pe an.
Lumea ar fi pârjolită de radiaţiile cosmice
Acest fenomen a fost legat de posibila inversare bruscă a polilor magnetici, determinată de alinierea galactică din 21 decembrie 2012. Deşi acest eveniment se petrece la câteva sute de mii de ani, nimeni nu-şi poate închipui ce urmări va avea o schimbare bruscă a polilor magnetici. Oamenii de ştiinţă spun că animalele care migrează vor fi bulversate şi nu se vor mai putea orienta, că zonele fertile s-ar putea deşertifica sau îngheţa şi că nivelul oceanelor va creşte. Fizicienii cred că, în momentul inversării polilor, scutul magnetic al Pământului va dispărea pentru o perioadă şi radiaţiile cosmice vor pârjoli Terra. Alţi oameni de ştiinţă, mai temperaţi, spun că nu vom fi arşi, ci doar vom putea admira din orice punct al Globului fenomenul de Auroră Boreală, care acum se poate vedea doar la Polul Nord şi la Polul Sud, unde particulele cosmice intră în atmosferă.
Nostradamus: «Va ploua cu sânge»
Născut la 14 decembrie 1503 şi decedat în 1566, Nostradamus a fost considerat un profet, iar scrierile sale au fost privite de mulţi drept un ghid al viitorului. Pornind de la unele texte găsite recent, interpreţii lui Nostradamus susţin că trăim o “vreme a nenorocirilor”, iar în 2012, “reînnoindu-se ciclul secolelor, va ploua cu sânge, foamete şi război, iar pe cer se va vedea un foc mare”.
Mai multe pe Libertatea.ro








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M