Judoka Alina Dumitru a revenit luni noapte din Japonia, unde a câştigat medalia de bronz la categoria 48 de kilograme. Sportiva a explicat că a prins o zi foarte proastă şi că la un moment dat chiar s-a temut că ar putea rata şi bronzul, astfel că bucuria de la finalul meciului a fost cu atât mai mare.
"Nu ştiu de ce, dar nu vrea să se lipească medalia asta de aur deloc de mine. Poate că ar fi mai bine să nu mă mai gândesc atât de mult la ea. Am prins o zi foarte proastă. A fost un meci greu şi m-am temut că pot să pierd chiar şi bronzul, pentru că nu prea puteam să fac prizele. M-am bucurat foarte mult la final, pentru că nu-mi venea să cred că am luat bronzul, la ce zi proastă am prins", a spus Alina Dumitru.
Făcând un bilanţ al rezultatelor din 2010, Alina Dumitru a afirmat că se poate declara mulţumită şi a subliniat că anul viitor va ataca din nou aurul mondial, înainte de a se gândi la Jocurile Olimpice din 2012: "Sunt mulţumită de ceea ce am realizat în acest an, având în vedere că anul precedent a fost unul plin de ghinioane şi cu accidentări. Până la Olimpiada de la Londra, principalul meu obiectiv rămâne cucerirea medaliei de aur la Campionatele Mondiale".
Delegaţia României la Campionatele Mondiale de judo din Japonia a revenit în ţară luni seară, cu o singură medalie, cea de bronz a Alinei Dumitru.
Alina Dumitru: Sunt mulţumită, pentru că m-am temut că voi pierde şi bronzul
PUBLICAT
Marţi, 14 Septembrie 2010 06:40
ACTUALIZAT
Marţi, 14 Septembrie 2010 08:54
SURSA
REALITATEA.NET
Medaliată cu bronz la Mondialele de judo din Japonia, Alina Dumitru crede că ar fi putut obţine mai mult, dacă nu ar fi prins o zi slabă.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M