Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Alertă la New York: Primarul le cere locuitorilor să fugă din calea uraganului: "Puteţi muri!"

Primarul New Yorkului, Michael Bloomberg, le-a cerut sâmbătă locuitorilor din zonele inundabile ale oraşului să respecte ordinul de evacuare, avertizându-i că uraganul Irene este periculos şi le-ar putea pune vieţile în pericol, relatează agenţiile internaţionale de presă.

Uraganul ameninţă New York-ul
Uraganul ameninţă New York-ul

Circa 370.000 de persoane sunt vizate de ordinul obligatoriu de evacuare a locuinţelor din zonele joase ale oraşului, multe dintre ele aflându-se în cartierele Brooklyn, Queens şi Manhattan, a declarat el. Bloomebrg a anunţat de asemenea că 7.000 de pacienţi din spitale şi cămine pentru bătrâni au fost deja evacuaţi.

"A rămâne în urmă este periculos, prostesc şi împotriva legii", a afirmat Bloomberg într-o conferinţă de presă înainte de anticipata sosire a uraganului Irene, care va lovi duminică oraşul.

"Nu este o glumă, viaţa v-ar putea fi pusă în pericol", a adăugat el, insistând ca persoanele care locuiesc în zonele inundabile să respecte ordinul de evacuare.

Sistemul de transport subteran al oraşului va fi închis în scurt timp, circulaţia pe poduri ar putea fi de asemenea suspendată, iar autorităţile nu au suficiente resurse pentru a evacua toate persoanele după ce vremea se va înrăutăţi, a mai spus Bloomberg, care le-a cerut oamenilor aflaţi în situaţia de a fi evacuaţi să-şi părăsească imediat locuinţele.

El a mai precizat că partea de sud a Manhattanului ar putea rămâne fără electricitate după trecerea uraganului Irene şi că străzile ar urma să fie acoperite cu apă.

Pe de altă parte, autorităţile din Baltimore, un oraş de pe coasta de est a SUA, unde se află numeroase zone inundabile, au distribuit sâmbătă saci de nisip locuitorilor, cu câteva ore înainte de venirea uraganului.

Uraganul Irene a lovit sâmbătă dimineaţă coasta americană la nivelul statului Carolina de Nord, înainte de a se îndrepta spre nord de-a lungul coastei estice.

Aproape 250.000 de gospodării din Carolina de Nord şi Virginia au rămas sâmbătă fără curent electric, în timp ce o centrală electrică aflată în calea uraganului şi-a redus capacitatea de producţie, însă nu a fost avariată.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro