Prinţul Albert are deja doi copii nelegtimi, pe care, după ce a negat vehement că ar exista şi a ameninţat tabloidele cu judecata, i-a recunoscut. O fată acum adolescentă cu o turistă americană, agent imobiliar,Tamara Rotolo, şi un băiat mai mic, cu Nicole Coste, o stewardesă din Togo. Pe amândoi, Jazmin Grace şi Alexander, prinţul Albert i-a recunoscut în 2005, după ce i-a urmat tatălui său la tron. Amândoi poartă acum numele de Grimaldi şi, a fost făcut public, prinţul se îngrijeşte de creşterea şi educaţia lor. Nici unul dintre ei nu poate fi însă urmaşul lui, Constituţia monegască stipulând că numai urmaşii proveniţi dintr-o căsătorie legitimă o pot face, de aceea prinţul Rainier al III-lea a trebuit în 2002 s-o revizuiască şi să permită accesul la tron şi a altor membri ai casei princiare. Este vorba de copiii surorilor sale, prinţesa Caroline şi prinţesa Stephanie, amândouă căsătorite de mai multe ori şi cu mai mulţi copii.
Cum prinţul Albert refuza să se căsătorească, deşi ducea o viaţă de playboy, mereu cu câte o femeie frumoasă la braţ, printre prietenele sale numărându-se Claudia Schiffer, Naomi Campbell sau Brooke Shields, zvonurile că ar fi gay nu au întârziat să apară. Atât de persistente au devenit, că s-a văzut nevoit să le dezmintă public, pentru prima dată într-un interviu în 1994. Cu toate acestea le-a alimentat în continuare nedând nici un semn că ar vrea să se însoare, dacă nu din dragoste măcar pentru a lăsa un moştenitor legitim principatului.
Una dintre prietenele lui mai puţin celebre, o dansatoare profesionistă, declara la un moment dat sub protecţia anonimatului că deşi nu aveau o relaţie oficială, ei ieşeau mult împreună, totul s-a sfârşit din cauză că ei doi se vedeau prea rar. "S-a pierdut" cu prinţul Albert doar o singură dată, spunea ea, pentru că acesta era "greu de atins": "I-am zis: Nu te văd niciodată! Întotdeauna eşti ocupat! Şi el mi-a răspuns: Dar cu tine mă văd mai mult decât cu orice altă femeie cu care-mi dau întâlnire! Şi ştiţi ceva? L-am crezut. Noi ne vedeam cu totul de două ori pe lună". Dansatoarea spunea despre prinţul Albert că este "drăguţ, drăguţ, drăguţ" şi că de fiecare dată când au ieşit în oraş împreună, nu a făcut-o niciodată să se simtă prost printre milionarii cu care-şi petreceau seara.
Tatăl lui Albert, prinţul Rainier al III-lea, chiar ar fi vrut să abdice şi să-l lase pe el la conducerea principatului, spun surse din palat, dar nu a putut-o face din pricina refuzului lui Albert de a se căsători, iar Albert a primit principatul abia la moartea lui. Abia acum, la şase ani de când a fost înscăunat principe de Monaco, prinţul Albert se însoară cu prietena sa de mai mulţi ani, Charlene Wittstock, fostă înotătoare olimpică pentru Africa de Sud, pe care a instalat-o din 2006 într-unul din apartamentele palatului său. "Pe prinţ îl vezi tot timpul umblând prin oraş, dar pe ea niciodată", povesteşte un chelner de la un restaurant din apropierea palatului princiar. "E de înţeles", crede el, "pentru că ea nu a avut nici un statut oficial în toţi anii ăştia, dar acum că va deveni prinţesă abia aşteptăm s-o cunoaştem mai bine".
Din 2006, de când locuieşte în Monaco, Charlene Wittstock într-adevăr nu a fost văzută prea des în compania prinţului, mai mult în ocazii oficiale, când era convocată de acesta să apară la braţul său, ocazii cu care a zâmbit foarte mult şi nu a vorbit mai nimic. Poate şi pentru că nu vorbeşte deloc limba franceză, limba principatului, şi pentru că înalta societate monegască, se spune, a tratat-o cu o răceală de gheaţă. Prinţul Albert, în schimb, este fluent în engleză, franceză, italiană şi germană, este cunoscut ca un apărător al cauzelor eco-ştiinţifice şi este primul şef de stat care să fi ajuns la Polul Nord. În 2006 a plecat într-o expediţie rusească la Polul Nord, câţiva ani mai târziu consilierul său demisionar pe probleme de securitate afirmând că aceasta este una din plăţile de lux pe care le-a primit pentru servicii aduse Rusiei.
Când prinţul Albert a anunţat că se căsătoreşte cu Charlene Wittstock, lumea şi-a adus aminte de aşa zisul blestem care urmăreşte de secole familia Grimaldi. Se spune că în secolul 13, Rainier I a răpit şi necinstit o fecioară, care, pentru a se răzbuna pe el, a devenit vrăjitoare. Ea a aruncat asupra neamului răpitorului ei un blestem care suna aşa: "Niciodată un Grimaldi să nu-şi găsească fericirea în căsătorie". Nimeni nu ar fi invocat blestemul fecioarei necinstite dacă familia princiară din Monaco nu ar fi părut să-l confirme. Fiicele lui Rainier al III-lea cu Grace Kelly, prinţesele Stephanie şi Caroline, au făcut şi ziare serioase nu numai tabloidele să se întrebe ce se întâmplă în familia conducătoare a principatului, fiind pomenit şi cuvântul extrem de dur "bordel". Prinţesa Stephanie s-a căsătorit cu bodyguardul ei, după ce a făcut cu el doi copii. Divorţează după ce tabloidele publică fotografii cu el în amor cu o stripteuză şi doi ani mai târziu mai face un copil, cu un bărbat căruia refuză să-i divulge numele. Apoi fuge literalmente cu circul, ducându-se să trăiască într-o rulotă împreună cu toţi copiii cu un dresor de elefanţi însurat de care se îndrăgostise. Când dragostea cu dresorul de elefanţi s-a sfârşit, s-a măritat cu un acrobat portughez, care o părăseşte după un an de căsnicie.
Prinţesa Caroline a scandalizat şi ea. Se căsătoreşte pentru prima oară împotriva voinţei părinţilor ei cu un playboy, Philippe Junot, de care divorţează puţin mai târziu. Căsătoria nu este anulată şi de Biserica Catolică, aşa că doi ani mai târziu întâmpină probleme să se căsătorească cu Stefano Casiraghi, cel cu care va avea trei copii, şi care va muri într-un accident pe mare. Ultima dată s-a căsătorit cu prinţul Ernst de Hanovra, cu care s-a vorbit la un moment dat că ar fi avut o aventură când acesta era încă însurat cu prima sa soţie, o moştenitoare bogată. Nici de data aceasta nu pare a fi fost cu noroc, căci prinţul Ernst, cu care are o fiică, a făcut deliciul tabloidelor inclusiv a celor din România, fiind fotografiat cu noua lui iubită, o prostituată româncă dintr-un bordel de la Viena, aşa numita Simona.
Oricum ar fi, cu blestemul vrăjitoarei sau fără, familia Grimaldi a Monaco-ului, are un istoric amoros zbuciumat, cel puţin cel cunoscut în ultimii 150 de ani. Mama lui Rainier al III-lea, ducesa Charlotte de Valentinois, este fiica bastardă a prinţului Louis al II-lea cu spălătoreasa Marie Juliette Louvet. Charlotte a fost recunoscută de tatăl său prin adopţie şi a fost numită moştenitoare a tronului din Monaco. Soţul ei i-a luat numele, Grimaldi, şi a fost numit şi el de către socrul său Louis Al II-lea, prinţ în Monaco. Despre mama lui Rainier al III-lea, Charlotte, se spune că până la urmă ar fi fugit cu un cunoscut hoţ de bijuterii. Rainier al III-lea s-a căsătorit cu o actriţă, glamouroasa Grace Kelly, care a murit în 1982 într-un accident de maşină, iar morţile şi scandalurile din familia Grimaldi nu s-au oprit aici. Copiii lor şi-au făcut şi ei un nume în presa internaţională, readucând povestea blestemului vrăjitoarei în discuţie. Poate prinţul Albert o va confirma sau nu, dar fuga abia împiedicată a viitoarei lui mirese cu câteva zile înainte de nuntă, despre care a scris presa franceză, pare să-i dea poveştii lui de dragoste încheiate cu căsătorie un curs prevăzut.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M