Albastrul de metilen ajută bolnavii de Alzheimer şi Parkinson
Albastrul de metilen poate încetini şi chiar vindeca bolile Alzheimer şi Parkinson, potrivit unui studiu al Centrului de Cercetare Oakland, publicat în revista Federaţiei Societăţilor Americane de Biologie Experimentală.
Albastrul de metilen încetineşte îmbătrânirea celulelor şi intensifică
funcţia mitocondrică, dând astfel şansa celor bolnavi de Alzheimer sau
Parkinson să trăiască mai mult şi mai sănătos.
Studiul
desfăşurat la Centrul de Cercetare Oakland a arătat că albastrul
de metilen poate preveni sau încetini declinul funcţiei mitocondriale.
Sănătatea mitocondriilor este foarte importantă, deoarece acestea sunt
principalele furnizoare de energie ale tuturor celulelor animale şi
umane.
Unul dintre aspectele cheie ale bolii Alzheimer este disfuncţia
mitocondrială, pe care albastrul de metilen o îmbunătăţeste.
Descoperirile indică faptul că albastrul de metilen, prin intensificarea funcţiei mitocondriale, măreşte rezerva de mitocondrii din creier. Albastrul de metilen, descoperit în 1891, este folosit în prezent pentru tratarea methemoglobinemiei, o boală a sângelui.
Cantităţi mari de albastru de metilen pot produce daune la creier, iar din această cauză nimeni nu s-a gândit să experimenteze folosind cantităţi mici. Ultimele studii arată însă că medicamentele de genul acesta, în cantităţi mici, nu ajung foarte uşor la creier.
Această cercetare este prima care arată că albastrul de metilen, în cantităţi mici, poate încetini îmbătrânirea celulară. Cercetătorii cred că albastrul de metilen are potenţialul de a deveni un alt tratament banal şi ieftin, asemenea aspirinei, care este prescrisă ca diluant al sângelui pentru persoanele cu boli de inimă.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3473 RON 





2300betaOP7 babuta care se umbla pe...
Legătura dintre Regele Mihai şi Pinţul Paul
Buzoieni izolaţi de două săptămâni
Ministrul Berca despre inundaţii
Clujul in Realitate 13.02.2012
O bătrâna a murit după ce a căzut...








Feedback

