Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Al şaptelea volum din seria Harry Potter, piratat pe internet, înainte de lansare

Aventurile lui Harry Potter au fani nu doar printre cititori şi cinefili, dar şi printre internauţi. Site-ul www.mugglenet.com are 40 de milioane de accesări pe lună şi a fost creat de un fan american, Emerson Spartz, un student în vârstă de 20 de ani.

Al şaptelea volum din seria Harry Potter va fi lansat pe 21 iulie în SUA. Dar renumele micului magician a adus şi ghinioane pentru maşinăria de marketing care îl sprijină: astfel, această ultimă apariţie din serie a fost piratată pe internet, chiar înainte de lansarea oficială, transmite 01net.

O versiune pirat circulă online şi în baze de date tip torrent, precum şi pe site-uri de stocare a fişierelor. În baza de date Demonoid, piratul netului cu nickname-ul Perspet a încărcat, luni, primele 495 de pagini ale cărţii, sub forma a 258 de fotografii făcute paginilor, pe data de 15 iulie. Înscrierile pe Demonoid sunt, în prezent, oprite.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro