Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Al-Qaida vrea mai mult sânge american în Irak

Al-Qaida vrea cât mai mult sânge american vărsat în Irak, înainte ca Statele Unite să-şi retragă trupele din Orientul Mijlociu şi Afganistan.

Numărul doi al organizaţiei, Ayman al-Zawahiri, apare într-o înregistrare video, postată pe Internet, rugându-se lui Allah ca americanii să nu plece din Irak, înainte de a fi pierdut 200-300.000 de soldaţi.

Înregistrarea îl surprinde pe Al-Zawahiri în faţa unor rafturi cu cărţi, comentând recentul proiect de lege aprobat de Congresul american şi respins de preşedintele Bush cu privire la retragerea din Irak.

Adjunctul lui Osama bin-Laden crede că o lege a retragerii ar priva al-Qaida de plăcerea distrugerii forţelor americane, prinse, afirmă el, într-o capcană istorică. El spune că legea Congresului, care condiţiona finanţarea operaţiunilor militare în Irak şi Afghanistan de un calendar precis al retragerii, reflectă frustrarea majoră a Washingtonului, în faţa eşecului campaniei din Irak.

Sursa foto: abcnews.go.com
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro