Locale· 1 min citire

Aglomeraţie pe DN1 pe drumul spre Capitală

14 iul. 2019, 14:39
Aglomeraţie pe DN1 pe drumul spre Capitală

Aglomeraţie pe DN1 pe drumul spre Capitală

Realitatea.NETArticol scris de Realitatea.NET
Sursă: REALITATEA.NET

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, din cauza numărului mare de autovehicule care se deplasează dinspre staţiunile montane către capitală, se circulă intens pe DN 1 Valea Prahovei, între Predeal şi Buşteni, precum şi în localitatea Comarnic, iar pe sensul de mers către munte valorile de trafic sunt ridicate în staţiunea Buşteni, pe o distanţă de aproximativ 3 kilometri.

Pentru evitarea aglomeraţiei, şoferii care se întorc de la munte pot folosi următoarele rute ocolitoare:

- dinspre Braşov: DN 1A Săcele - Cheia - Ploieşti, A3 Ploieşti - Bucureşti;

- din zona Bran - Moieciu: DN 73 - DN 72A - DN 71 - DN 7, respectiv traseul Braşov - Valea Mare-Pravăţ - Stoenesti - Targovişte - Bâldana - Bucureşti sau DN 73 - A1, pe ruta Braşov - Piteşti - Bucureşti.

De asemenea, se circulă în condiţii de aglomeraţie şi pe litoralul Mării Negre, în Eforie Nord, judeţul Constanţa, unde s-au format coloane de autovehicule pe ambele sensuri de mers ale DN 39, respectiv în Agigea, pe direcţia Eforie - Constanţa.

Recomandăm conducătorilor auto să circule cu atenţie, dând dovadă de disciplină în trafic, să respecte indicaţiile poliţiştilor rutieri prezenţi la faţa locului pentru fluidizarea circulaţiei şi să manifeste o conduită preventivă la volan, păstrând distanţa de siguranţă dintre autovehicule.

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Locale