Aglomeraţie mare în grădiniţele din Capitală: 35 de copii pe 20 de locuri
Anul şcolar începe în mai puţin de două săptămâni şi pentru cei mai mici dintre copii. Mii de preşcolari s-au bătut anul acesta pe un loc în grădiniţele de stat. 7.000 de copii nu au mai găsit locuri. Cei care nu au reuşit să găsească un loc liber, mai au o singură alternativă grădiniţele particulare.
La nivelul Capitalei, în acest an s-au înscris 38.000 de copii pe 31.000 de locuri. Astfel, ca în fiecare an, directoarele nu au avut de ales şi au suprapopulat grupele. Dacă într-o grupă nu ar trebui să fie mai mult de 20 de copii, conform normelor sunt grădiniţe unde numărul copiilor ajunge şi la 35 de copii.
" Suntem obligaţi să facem grupe de 25-28 de copii. E o crimă să lăsăm copii în afara sistemului preşcolar. Dacă nu face grădiniţa poate avea consecinţe grave asupra copilului. Preferăm să trecem peste lege pentru că ne dăm seama de importanţa grădiniţei", a declarat pentru REALITATEA.NET Marian Banu, purtător de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Bucureşti.
Cât despre părinţii întârziaţi, înscrierile s-au încheiat demult. "Cei care nu i-au înscris în mai, nu mai pot să o facă. Doar în mod excepţional în unele grădiniţe, copii vor fi primiţi", a declarat Marian Banu, purtător de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Bucureşti.
Directorii de grădiniţe confirmă aglomeraţia din grădiniţele de stat. "Noi am încercat să satisfacem toate cererile. Am încărcat grupele de la 25 de copii la 30 copii. Noi i-am ajutat cât am putut pe părinţi. Dacă mai vin acum în septembrie unde să-i băgăm? Şi aşa sunt supraaglomerate grupele şi părinţii cred că s-au obişnuit deja cu situaţia, a declarat pentru REALITATEA.NET Jeanina Sălceanu, director la Grădiniţa 197, Sector 6.
"A fost foarte aglomerat. Am 35 de copii pe 20 de locuri. Suntem supraaglomeraţi. I-am înscris pe toţi care au venit. Dacă mai vin acum nu mai pot să îi iau'', a declarat Gabriela Cosma, director Grădiniţa 3 din sectorul 3.
Oferta grădiniţelor particulare: 10 copii în grupă, cursuri de dans şi înot, pentru 1.000 de lei pe lună
Singura alternativă a părinţilor rămân grădiniţele particulare. Însă aici aceştia trebuie să plătească între 500 şi 1.300 de lei pe lună. Copiii beneficiază de lecţii de limbi străine, dans, karate sau înot. În plus într-o grup nu sunt mai mult de 10 copii.
"Avem multe solicitări în ultima perioadă vin părinţi care nu au reuşit să îşi înscrie copii la grădiniţele de stat. Au crescut numărul solicitărilor cam cu 10%. Au fost multe solicitări mai ales pentru grupa de pitici unde sunt copii între 2 şi 3 ani'', a declarat Victoria Pohuş, director Grădiniţa particulară Voinicel din Sector 6.
"Cele mai multe înscrieri au fost după 20 august şi încă vor mai fi până pe 15 septembrie. Sunt şi părinţi nevoiţi să vină dacă nu au găsit loc la stat şi în plus mulţi preferă la noi pentru că avem 10 copii într-o grupă, nu 30", a declarat Elena Neagu, director Grădiniţa Little Angels, din Sectorul 2.
Deficit de 7.000 de locuri în grădiniţele de stat din Bucureşti
Conform Inspectoratului Şcolar Bucureşti deficitul de locuri din Bucureşti este mai scăzut faţă de anii trecuţi. În ultimii trei ani, au fost create aproximativ 5.500 de locuri noi în grădiniţe prin construcţia de noi imobile. Cele mai multe grădiniţe noi au fost inaugurate în sectoarele 2, 3 şi 4.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Reporterii Realităţii: ACTA, între utopie...
Reporterii Realităţii: Biserici de sezon
Reporterii Realităţii: Profesorul de magie
Reporterii Realităţii: Lacrimi din România...
S-a întâlnit Eisenhower cu extraterestrii?
Nepoata vicelui CJ Valcea retinuta pentru...








Feedback

