Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Agenţia Pentru Protecţia Mediului a dat în custodie 4 situri naturale din judeţul Bistriţa-Năsăud

Peste 90.000 hectare de arie naturală protejată din Bistriţa-Năsăud au fost atribuite, anul acesta, în custodie mai multor ocoale silvice. Necesitatea administrării corespunzătoare siturilor naturale a determinat conducerea Ministerului Mediului şi Pădurilor să opteze pentru atribuirea lor în custodie, fie ea şi privată.

În total peste 90.000 ha de arie protejată au fost date în custodie
În total peste 90.000 ha de arie protejată au fost date în custodie / FOTO: Realitatea TV Bistriţa

Agenţia Pentru Protecţia Mediului a atribuit de la începutul lui 2010 în custodie Situl Cuşma, Peştera Tăuşoarelor şi Parcul Naţional Munţii Rodnei. Până acum, aceste arii protejate erau doar în evidenţele Ministerului Mediului şi ale Uniunii Europene.

În opinia conducerii Inspectoratului Teritorial pentru Regim Silvic şi Vânătoare Cluj, acest lucru va avea un impact pozitiv asupra acestor situri.

Printre siturile încă neatribuite de pe lista APM se numără Someşul Mare Superior, Masivul de sare de la Sărăţel, Vulcanii noroioşi La Gloduri, Piatra Fântânele şi Lacul Zagra.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro