Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Aeroporturile româneşti, pierderi de 5 milioane de euro din cauza norului vulcanic

"Ultima statistică arată că Tarom a înregistrat de joi până luni inclusiv pierderi de 3 milioane euro", a declarat secretarul de stat în Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii (MTI) Marin Anton.

Companiile aeriene susţin că închiderea spaţiului aerian european nu era necesară.
Companiile aeriene susţin că închiderea spaţiului aerian european nu era necesară.

Tarom, Romatsa şi aeroporturile Otopeni şi Băneasa au avut pierderi de aproape 5 milioane euro, de joi până luni, din cauza norului de cenuşă vulcanică, a declarat luni seară, pentru NewsIn, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii (MTI) Marin Anton.

"Ultima statistică arată că Tarom a înregistrat de joi până luni inclusiv pierderi de 3 milioane euro, Administraţia Română a Serviciilor de Trafic Aerian (Romatsa) - de 1 milion euro, iar cele două aeroporturi Otopeni şi Băneasa - de 800.000 euro", a spus Marin Anton.

Secretarul de stat în cadrul Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii declara sâmbătă că restricţiile de zbor impuse din cauza norului de cenuşă aduc companiilor româneşti de stat pierderi de până la 2 milioane euro zilnic, cele mai importante fiind înregistrate de operatorul de zbor Tarom, cu pierderi de circa 1,1 milioane euro pe zi.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro