Soluţiile pentru semnătură electronică oferite de Adobe au primit certificarea pentru programele sale de editare de către SAFE (Signatures and Authentication for Everyone) - BioPharma Association.

Acestea sunt primele produse software certificate vreodată de către SAFE (Signatures and Authentication for Everyone), o asociaţie non-profit care administrează standardele de identitate şi semnare electronică pentru companiile din domeniul famaceutic.

Semnăturile electronice cu valoare legală sunt mai accesibile profesioniştilor din domeniul biofarmaceutic, care au nevoie de ajutor la eliminarea ineficienţelor şi a impreciziei proceselor pe suport de hârtie, simultan cu îmbunătăţirea fluxurilor electronice de documente de la un capăt la celălalt.

De două luni, Adobe a lansat produsul de editare Acrobat 8 care introduce numeroase inovaţii majore în domeniul colaborării în lucrul cu documente, al reutilizării conţinutului documentului PDF, al formularelor PDF, al 'împachetării' documentelor multiple şi al controlului informaţiilor sensibile.

Softurile Acrobat se vor produce şi în România, dat fiind faptul că gigantul american a achiziţionat în urmă cu două luni compania bucureşteană de software InterAKT.