Fostul premier Adrian Năstase a fost pus sub acuzare de procurorii anticorupţie, pentru luare de mită.

Preşedintele Camerei Deputaţilor este învinuit în dosarul privind achiziţionarea unui imobil în zona ultracentrală a Capitalei, pe strada Zambaccian.

Ştirea a fost anunţată de postul public de televiziune şi confirmată de avocatul lui Adrian Năstase. În schimb, DNA nu au făcut nici un fel de comentariu în acest caz, dar a precizat, prin intermediul Biroului de Presă că se vor face precizări oficiale la un moment dat.

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Adrian Năstase, consideră că redeschiderea dosarului Zambaccian şi punerea sa sub acuzare de către procurorii Departamentului Naţional Anticorupţie au venit la comandă politică. "Conducerea DNA funcţionează, din păcate, la comandă politică", a declarat Adrian Năstase, într-o conferinţă de presă.

Năstase l-a acuzat în mod direct pe preşedintele Traian Băsescu, afirmând că "dosarul acesta este comandat politic, este girat, comandat şi orientat de la Palatul Cotroceni".

Fostul premier Adrian Năstase, a declarat că nu îşi va da demisia de la conducerea Camerei Deputaţilor, pentru că nu acceptă ca o asemenea decizie să poată fi influenţată de acte de poliţie politică.

În dosarul Zambaccian, Adrian Năstase a fost audiat pe 17 ianuarie. Iată, însă, cum a început totul.

În martie 1998, Casa de Avocatură "Adrian Năstase" a cumpărat de la soacra deputatului PDSR Garbriel Bivolaru un teren cu suprafaţa de 700 metri pătraţi, situat în Bucureşti, pe strada Zambaccian, nr.16. Valoarea tranzacţiei a fost de 100 de milioane de lei, aproximativ 11.000 de euro, deşi o evaluare imobiliară ulterioară a stabilit că valoarea de piaţă a terenului era de 25 de ori mai mare.

Un an mai târziu soţii Năstase deveneau proprietari ai terenului, după ce au achiziţionat terenul de la casa de avocatură, pe aceaşi sumă, 11 mii de euro. Pe acest teren s-a construit până în 2003 un imobil cu câteva etaje deţinut iniţial de 3 proprietari: Ion Alexandru Ţiriac, soţii Năstase şi o firmă din Bacău aparţinând lui Sergiu Sechelariu.

În aprilie 2005, Ţiriac jr. vinde partea sa de imobil către fiul lui Adrian Năstase, Andrei, şi o firmă cipriotă. În 2005, Mona Muscă l-a reclamat pe Adrian Năstase la PNA, pe motiv că ar fi cumpărat terenul din Zambaccian la un preţ mult subevaluat. O evaluare din 18 mai 2005 a terenului şi a clădirii arată că valoarea globală de piaţă este de 804.000 de euro, din care clădirea valorează 524.000 de euro, iar terenul - 280.000 de euro.

Dosarul a fost închis rapid de fostul şef al PNA Ioan Amarie, dar redeschis la începutul lunii noiembrie 2005 de procurorii anticorupţie care au considerat că ancheta făcută drept insuficientă. În ianuarie, la acest dosar s-a alăturat o nouă cercetare, cea privind moştenirea de un milion de euro pe care familia Năstase ar fi primit-o de la o mătuşă.

În dosarul Zambaccian, Adrian Năstase a fost audiat pe 17 ianuarie. El s-a prezentat doar la o discuţie amicală cu procurorii, urmând ca ulterior să vină însoţit de avocat pentru o declaraţie scrisă.

Întâlnirea a fost confidenţială, iar Adrian Năstase nu a dat declaraţii presei pe această temă. Cu câteva zile înainte, el s-a autosuspendat din funcţia de preşedinte executiv PSD, pentru a nu afecta prin anchetarea sa imaginii formaţiunii social-democrate.