A treia noapte de proteste la Madrid
Pentru a treia noapte consecutiv, sute de spanioli iau cu asalt centrul oraşului Madrid ca să-şi arate nemulţumirea faţă de vizita Papei Benedict al 16-lea.
Peste 10.000 de poliţişti se află acum pe străzile capitalei spaniole, după ce două nopţi l-a rând au avut loc confruntări între protestatari şi forţele de ordine.
Printre protestatari se numără şi susţinători ai mişcării indignaţilor, care au acuzat clasa politică că nu a făcut nimic ca să scape Spania de criza economică.
Protestatarii reproşează costurile exorbitante alocate vizitei de patru zile a Suveranului Pontif. Manifestanţii critică totodată şi facilităţile acordate pelerinilor, cu ocazia Zilei Internaţionale a Tineretului- reduceri de preţ la transport, cazare sau masă. Toate aceasta în condiţiile în care spaniolii au asistat în ultimele luni la o scumpire a preţurilor la alimente şi transport.
Costurile vizitei Suveranului Pontif sunt estimate la 50 de milioane de euro, dedicate organizării evenimentului.
Potrivit AFP, această sumă nu include asigurarea securităţii de către forţele de ordine, care ar putea creşte bugetul la 100 de milioane de euro. Organizatorii au declarat că doar 15 milioane de euro vor proveni de la companiile spaniole, în vreme ce restul va fi acoperit prin donaţiile pelerinilor sosiţi la eveniment.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3602 RON 





Barack Obama are talent! Vezi cum cântă blues
Berlusconi, acuzat de plagiat de către un rapper
Bataie cu portocale in Italia
Haos pe Dunăre: apa începe să se dezgheţe
Un bebeluş în cărucior a căzut în mare
Europa nu scapă de ninsori








Feedback


A treia noapte de proteste la Madrid
Sunt incomparabil mai mulţi tinerii care sunt de partea Bisericii şi a papei (peste un milion sunt doar cei care participă acolo la Madrid la Ziua Mondială a Tineretului), plus alte sute de milioane care sunt acolo cu sufletul, chiar dacă nu au mers fizic.
Sunt foarte multe argumente şi dovezi că există Dumnezeu şi viaţa veşnică de dincolo de moarte. Unele dintre acestea sunt redate pe blogul următor:
http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
De pe acest blog recomand, în primul rând, articolul cu titlul Argumente şi dovezi ale existenţei lui Dumnezeu şi a vieţii veşnice de dincolo de moarte. În afară de argumente şi dovezi, pe blog găsiţi: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, filme documentare, legături cu numeroase site-uri foarte interesante, posturi TV şi de radio on-line, cărţi care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator), articole foarte interesante.
Cât mai eşti în viaţa pământească crede în Domnul Isus Cristos, fă pocăinţă de păcate şi urmează Cuvântul Lui!
Şi să mai ştii că sunt incomparabil mai mulţi tinerii care sunt de partea Bisericii şi a papei (peste un milion sunt doar cei care participă acolo la Madrid la Ziua Mondială a Tineretului), plus alte sute de milioane care sunt acolo cu sufletul, chiar dacă nu au mers fizic.
Despre "nenumaratele" vindecari de boli-spune-mi o(1) singura persoana, credincioasa sau nu, crestina sau de orice alta religie, careia i-a crescut un membru amputat la loc...Si te rog nu-mi spune ca domne-domne are planurile lui cu amputatii....
Nici nu vreau sa aduc in discutie copii care mor de foame prin Africa in vreme ce popii de la noi sunt homosexuali si pedofili.
Putem să ne dăm seama de existenţa lui Dumnezeu şi de ceea ce vrea să facem ca să ne mântuim, dar oricât am studia, nu-L putem cuprinde pe Dumnezeu în esenţa Sa, pentru că Dumnezeu este nemărginit, iar noi suntem fiinţe mărginite.
Iar de necazurile din lume nu e vinovat Dumnezeu. Dumnezeu nu a creat roboţi, ci l-a înzestrat pe om cu liber arbitru şi omul este responsabil de felul cum îşi foloseşte acest liber arbitru. Dumnezeu este kenotic, adică îşi auto – limitează atotputernicia pentru a nu încălca liberul arbitru al omului. În ce priveşte oamenii sau copiii cu dizabilităţi : pe de o parte fiecare are de dus o cruce pe măsura capacităţii sale, iar pe de altă parte necazurile sunt prezente în lume şi pentru a face să se descătuşeze iubirea, pentru a face să se nască fapte de iubire faţă de semeni.
Dumnezeu s-a întrupat, a venit şi a suferit aici pe pământ. Marele scriitor Paul Claudel spunea că « Dumnezeu nu a venit ca să suprime suferinţa, nu a venit să o explice, ci a venit să o umple de prezenţa Sa ». Şi asta până în rădăcinile sale cele mai profunde.