Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

A murit scriitorul Mihnea Gheorghiu

Mihnea Gheorghiu, membru titular al Academiei Romane si presedintele Uniunii Cineastilor, a murit duminica, la varsta de 92 de ani.

A murit Mihnea Gheorghiu
A murit Mihnea Gheorghiu

Scriitorul Mihnea Gheorghiu a încetat din viaţă, la 92 de ani. Mihnea Gheorghiu a fost poet, traducător şi membru titular al Academiei Române. S-a nascut in 1919, a urmat şcoala primară "Madona Dudu" şi liceul Fraţii Buzeşti din Craiova, apoi studiile facultatilor de litere şi filozofie din cadrul Universitatii Bucureşti.

A debutat ca scriitor în 1937. Între 1944 şi 1946 a fost redactor-şef al ziarului "Scânteia tineretului", iar 20 de ani mai tarziu a fondat  revista "Secolul 20", în care rămâne redactor-şef până în 1963. A devenit in 1996 membru titular al Academiei Române.

In cei 92 de ani a primit numeroase premii, distincţii şi titluri academice. S-a remarcat si ca traducator al operelor lui Shakespeare, Robert Burns sau Charles Dickens.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro