Preşedintele Traian Băsescu nu s-a prezentat pentru audieri la Consiliul Naţional Pentru Combaterea Discriminării, joi. Motivul: şeful statului a fost plecat din ţară, la Vilnius, la summit pe teme de energie.

Traian Băsescu şi reprezentanţii Uniunii Armenilor din România urmau să fie audiaţi de către CNCD în cazul afirmaţiilor făcute de preşedinte la adresa persoanelor de etnie armeană.

În urmă cu o lună, după ce Traian Băsescu a fost externat după operaţia la tiroidă, a spus că, în sfârşit, a întâlnit un armean bun, referindu-se la unul dintre medicii care l-au operat.

Uniunea Armenilor din România a considerat că afirmaţia lui Băsescu este discriminatorie şi a sesizat Consiliul pentru Combaterea Discriminării.