82% din apelurile primite la 112 sunt farse, în judeţul Mureş
Mii de apeluri nejustificate, jigniri adresate operatorilor şi blocarea inutilă a liniei telefonice. Cu asta se confruntă angajaţii Serviciului de Urgenţă 112 din judeţul Mureş. Peste 80% din apelurile primite într-o zi nu sunt urgenţe. Conducerea 112 a găsit însă o soluţie. Farsorii vor primi sute de sms-uri în care vor fi atenţionaţi că blochează un serviciu important.
Dispeceratul de Urgenţă 112 din Mureş înregistrează zilnic peste 3.600 de apeluri. 3.000 dintre acestea sunt farse sau apeluri nejustificate.
"82% din apelurile pe care le primim la 112 sunt nejustificate, adică copii care se joacă, chiar şi adulţi care efectiv sufocă activitatea dispeceratului, blocând accesul oamenilor care au cu adevărat nevoie de asistenţă de urgenţă", a declarat Sergiu Oltean, coordonator 112 Mureş.
Au fost şi cazuri în care s-au stabilit adevărate recorduri, în ceea ce priveşte numărul apelurilor nejustificate.
"Am avut în decursul anului 2008 o persoană din Sovata care a apelat Dispeceratul în mod nejustificat timp de o lună şi jumătate de aproximativ 50.000 de ori", a mai spus Sergiu Oltean.
Pentru a le veni de hac celor care blochează zilnic linia, operatorii 112 îi vor bombarda cu sute de SMS-uri care ar urma să le blocheze cartelele. Conform legii, cei care apelează inutil 112 riscă amenzi între 1.000 şi 5.000 de lei şi se pot alege chiar cu dosar penal.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3540 RON 





Marko Bela: Alte surse importante decât cota...
Exercițiu pentru SMURD Tg-Mureş: accident cu...
Un mureşean a pus bazele unei ferme de cerbi
Feedback

