Românii îşi motivează absenţa dintr-un cabinet stomatologic menţionând că preţul controalelor şi al tratamentelor dentare este destul de ridicat, potrivit gandu.info.
Medicii stomatologi spun că, dacă ne dorim dinţi sănătoşi şi un zâmbet de invidiat, trebuie să fim atenţi la alimentele pe care le mâncăm.
Fructele şi legumele, în special cele consistente, tari, curăţă dantura după o masă copioasă. Datorită conţinutului bogat în vitamina C, citricele asigură o sănătate mai bună a gingiilor. Stomatologul spune că există o singură contraindicaţie în cazul citricelor: acestea trebuie mâncate după cel puţin o jumătate de oră după periaj, deoarece sunt acide şi pot distruge smalţul dinţilor.
66% dintre români nu merg la dentist. Vezi aici cum poţi avea o dantură sănătoasă
PUBLICAT
Joi, 17 Martie 2011 08:14
ACTUALIZAT
Joi, 17 Martie 2011 11:07
SURSA
gandul.info
Datele ultimului Eurobarometru cu privire la sănătatea orală arată că 66% dintre români nu merg la dentist nici măcar o dată pe an. Acest studiu ne clasează pe ultimul loc în Europa la capitolul sănătate orală.
Românii evită să meargă la dentist din cauza preţurilor ridicate / FOTO: Grup RC








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M