22 de oameni au murit din cauza inundaţiilor, aproape 7.000 de persoane au fost evacuate, 2.917 locuinţe au fost inundate şi 206 distruse, potrivit ultimei centralizări prezentate la Guvern.
Peste 200 de drumuri naţionale şi judeţene au fost acoperite în totalitate de ape. Aproximativ 1.000 de poduri şi podeţe au fost şi ele şterse de pe hartă de furia apelor.
Inundaţiile din Caraş Severin au dat peste cap şi circulaţia feroviară spre şi dinspre sud-vestul ţării. Trenurile nu circulă, miercuri, pe ruta Orşova-Caransebeş-Timişoara. De altfel, CFR a anulat în total nouă trenuri care urmau să plece sau să sosească în Timişoara . Din cauza inundaţiilor din judeţul Galaţi, trenurile de pe ruta Iaşi-Galaţi vor fi şi ele deviate.
Premierul Emil Boc a anunţat, la începutul şedinţei de miercuri a Executivului, că au fost deja distribuite de la Rezervele de Stat pături, conserve, apă şi carburanţii necesari intervenţiei autorităţilor. Premierul a mai cerut să fie puse la dispoziţie locuinţele modulare rămase din anii anteriori, pentru cei care au rămas fără case.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M