22 de persoane au fost arestate în scandalul laptelui contaminat
22 de persoane au fost reţinute de poliţie, acuzate de implicarea în scandalul laptelui contaminat din China. Arestările au fost efectuate după ce compania Cadbury a confirmat prezenţa melaminei în batoanele de ciocolată produse în China.
Anunţul a determinat autorităţile să organizeze mai multe controale în provincia chineză Hebei, în urma cărora au fost confiscate aproape 220 de kg de melamină industrială chimică.
Ancheta a scos la iveală faptul că substanţa, extrem de toxică, era produsă în centre ilegale şi apoi vândută fermelor şi staţiilor de procesare a laptelui.
Firma Cadbury a retras de pe piaţă 11 dintre produsele realizate în fabrica sa din Beijing. Acestea erau comercializate în Hong Kong, Taiwan şi Australia.
Scandalul laptelui contaminat a luat amploare în ultimele săptămâni după ce au fost descoperite urme de melamină în mai multe produse alimentare, marea lor majoritate dulciuri.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Un bebeluş în cărucior a căzut în mare
Europa nu scapă de ninsori
Europa, sub pod portocaliu şi roşu:...
Ungurii se încălzesc cu bani: Banca Centrală...
Accident spectaculos în Chile: un tren a...
Trupa punk de fete care îl critică pe Putin









Feedback

