Va începe sau nu urmărirea penală în cazul ministrul Muncii, Paul Păcuraru? Totul depinde de Senat, căruia DNA i-a cerut acordul pentru a începe ancheta. Ce înseamnă că Senatul decide? Înseamnă că totul depinde de cum vor vota partidele politice reprezentate în Senat.

Până la urmă rămâne de văzut ce înseamnă pentru Paul Păcuraru veşti bune sau proaste. Dacă iniţial dădea semne că nu-i place deloc ideea de a fi anchetat, acum şi-a schimbat poziţia. Mai bine să se lămurească lucrurile, spune ministrul.

Iată însă cum se poziţionează partidele politice. PD-L ar trebui să voteze pentru începerea urmăririi penale pe numele lui Păcuraru, având în vedere că acest lucru a fost cerut şi de preşedintele Traian Băsescu.

PRM a anunţat oficial că este tot de această parte a baricadei, dacă probele strânse până acum de procurori vor fi convingătoare.

Votul PNL şi UDMR ar urma o logică inversă, având în vedere că sunt mai mulţi miniştri ai actualului Cabinet care au trecut pe la DNA.

Rămân social-democraţii şi conservatorii, care nu şi-au exprimat public opţiunile, dar care au în rândurile lor personalităţi vizate de anchetele procurorilor. La PSD vorbim chiar de doi dintre liderii marcanţi: Adrian Năstase şi Miron Mitrea, iar la PC despre Codruţ Sereş.

În Senat mai sunt totuşi trei independenţi care vor fi câştigaţi de una sau alta din tabere, în funcţie de promisiuni. Iată cum stau calculele, 44 de senatori ar trebui să voteze pentru şi 35 împotrivă. Mai rămân 54 de voturi care vor face diferenţa, ale PSD şi ale PC.