Independenţa Kosovo este un proces ireversibil. Iar preşedintele Băsescu sau oricare alt lider al unei ţări care nu recunoaşte independenţa fostei provinciei sârbe nu va putea convinge Statele Unite să revină asupra deciziei. Declaraţia îi aparţine lui Craig Kennedy, preşedintele German Marshall Fund. Afirmaţia vine după ce Rusia a cerut comunităţii internaţionale reanalizarea statutului Kosovo.
"Înţeleg poziţia foarte fermă a României în privinţa Kosovo. Şi înţeleg prespectiva. Dar să fiu sincer în acest moment nu cred că procesul (de recunoaştere a independenţei n.r) nu mai poate fi oprit. Poate că preşedintele Băsescu sau alţii vor putea să-i convingă pe americani şi pe alţii să revină asupra deciziei. Dar mă îndoiesc", a declarat Craig Kennedy, preşedintele German Marshall Fund.
Preşedintele German Marshall Fund a a avertizat că violenţele şi protestele puternice de zilele trecute se vor repeta în nordul Kosovo.
"Nu vom avea parte de un război civil de proporţii dar vom avea parte de incidente ca în ultimele trei zile. şi vom avea parte şi de alte atacuri asupra Tribunalului ONU şi a altor clădiri ale organizaţiilor internaţionale. Vom vedea şi alte demonstraţii în faţa ambasadei SUA din Belgrad", amai spus Craig Kennedy, preşedintele German Marshall Fund.
Craig Kennedy mai susţine că la summitul de la Bucureşti, în spatele uşilor închise, vor fi discuţii despre situaţia situaţia din Kosovo.
Preşedintele GMF spune că independenţa Kosovo este ireversibilă
Joi, 20 Martie 2008 00:42
Ultimul update: 20 Martie 2008 00:42
Ultimul update: 20 Martie 2008 00:42
| Vot: |
0
|
228 vizualizari, 2 comentarii, 0 voturi
Taguri: Craig Kennedy, German Marshall Fund, Kosovo, preşedinte,
Taguri: Craig Kennedy, German Marshall Fund, Kosovo, preşedinte,
Sursa: Realitatea TV
Pe aceeasi tema
- Kosovo şi-a adoptat Constituţia de stat independent
Miercuri, 09 Aprilie 2008 13:21 - Bulgaria recunoaşte independenţa Kosovo
Joi, 20 Martie 2008 14:36 - Serbia transmite un avertisment ţărilor care recunosc Kosovo
Miercuri, 19 Martie 2008 13:31 - Ungaria şi Croaţia au recunoscut independenţa provinciei Kosovo
Miercuri, 19 Martie 2008 12:13 - Canada recunoaşte independenţa Kosovo şi respinge orice comparaţie cu provincia Quebec
Miercuri, 19 Martie 2008 07:43
Comentariile cititorilor
2. UDe MeReu
Joi, 20 Martie 2008 12:37
| Raspunde la comentariu
1. Stefan A. Iordache
Joi, 20 Martie 2008 09:18


|
Alte ştiri din aceeaşi secţiune
Manifestrări violente în Honduras, împotriva noului preşedinte - VEZI VIDEO
Astazi, ora 05:50Doi manifestanţi au fost ucişi, iar alţi doi răniţi, în Hoduras, în confruntările dintre susţinătorii preşedintelui Manuel Zelaya, alungat de la putere, şi forţele de ordine. Cei circa 30.000 de oameni au luat practic cu...
Partidul de centru-dreapta al primarului Sofiei a câştigat alegerile din Bulgaria
Astazi, ora 05:44Partidul de centru-dreapta al primarului Sofiei, Boiko Borisov, a câştigat alegerile legislative care au avut loc duminică în Bulgaria. O arată rezultatele a trei exit-polluri.
700.000 de persoane au participat la parada gay de la Koln - VEZI VIDEO
Astazi, ora 05:24Care alegorice, cătuşe, desuuri din piele şi muzică tehno! Aşa a arătat oraşul german Koln care a găzduit una din cele mai populare parade gay din Europa. Au participat la eveniment 700.000 de oameni!
Soţia viitorului şef al Serviciului Secret de Informaţii britanic a publicat pe Internet poze cu familia şi prietenii
Duminica, 05 Iulie 2009 14:04Gafă de proporţii în Marea Britanie. Soţia viitorului şef al Serviciului Secret de Informaţii a publicat pe internet poze cu familia sa şi cu prietenii de familie.
Cele mai CITITE din Externe
- Coreea de Nord a lansat şapte rachete cu rază scurtă de acţiune (1406)
- Şapte oameni, printre care un copil, au murit într-un accident rutier în Bulgaria - ATENŢIE, IMAGINI ŞOCANTE! (1347)
- Mai mulţi membri ai marinei militare din Australia sunt anchetaţi într-un scandal sexual (662)
- Sarah Palin, guvernatorul statului Alaska, şi-a dat demisia (654)
- Soţia viitorului şef al Serviciului Secret de Informaţii britanic a publicat pe Internet poze cu familia şi prietenii (602)
Cele mai VOTATE din Externe
- Soţia viitorului şef al Serviciului Secret de Informaţii britanic a publicat pe Internet poze cu familia şi prietenii (3,76/5)
- Şapte oameni, printre care un copil, au murit într-un accident rutier în Bulgaria - ATENŢIE, IMAGINI ŞOCANTE! (3,76/5)
- Cota de popularitate a socialiştilor bulgari este în cădere liberă (3,68/5)
- Americanii au sărbătorit, sâmbătă, Ziua Independenţei (3,44/5)
- Coreea de Nord a lansat şapte rachete cu rază scurtă de acţiune (2,2/5)
Cele mai COMENTATE din Externe
- Coreea de Nord a lansat şapte rachete cu rază scurtă de acţiune (15)
- Zeci de mii de britanici au defilat la Londra în cadrul paradei gay (5)
- Soţia viitorului şef al Serviciului Secret de Informaţii britanic a publicat pe Internet poze cu familia şi prietenii (1)
- Americanii au sărbătorit, sâmbătă, Ziua Independenţei (1)
- După opt ani, Statuia Libertăţii din New York s-a redeschis publicului, de Ziua Independenţei (1)
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
C. Guşă: Emil Boc habar nu are de economie. În jurul lui nu veţi găsi oameni calificaţi din punct de vedere economic
Duminica, 05 Iulie 2009 23:12"Nimeni n-a fost preocupat să pregătească economia României şi pentru criză aşa cum se cuvine, să producă şi pentru criză, să trăim şi în criză, pentru că suntem la un pas de colaps", a spus, la Realitatea TV, Cozmin...
- Ridzi: Comisia de anchetă din Parlament s-a transformat într-un circ, într-un show politic
- Rezultatele examenului de Bacalaureat au fost afişate duminică. VEZI AICI CE NOTE AI LUAT!
- 11 hipermarketuri din Capitală au fost amendate în urma controalelor făcute de ANSVSA - VEZI AICI LISTA
- Ultima tranşă de uraniu din România a fost evacuată. Doi jurnalişti americani au participat la operaţiune - VEZI GALERIA FOTO
- Băsescu este unul dintre cei mai de succes politicieni din acest an, potrivit presei ruse
- Traian Băsescu a refuzat să bea ţuică la o serbare câmpenească
- "Dau bine, nea Gogule?" - Câţiva muncitori au spart o conductă de apă, după care au spălat putina
- Ea a fost iubita secretă a lui Michael Jackson
- Fotografii inedite cu Debbie Rowe şi copiii acesteia cu Michael Jackson au fost făcute publice. VEZI FOTO
- Michael Jackson ar putea concerta în 2010 într-un turneu mondial
- Grila de salarizare ar putea suferi modificări, susţine ministrul Marian Sârbu
- Un bărbat care vâna ilegal într-o pădure din Olt a fost împuşcat
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Manifestrări violente în Honduras, împotriva noului preşedinte - VEZI VIDEO
- Vasluienii au sărbătorit ziua comunei Ştefan cel Mare
- Partidul de centru-dreapta al primarului Sofiei a câştigat alegerile din Bulgaria
- La Cluj a avut loc căsătoria cu numărul 1.000 din acest an
- Tăruşii sau bătaia: soluţii pentru a obţine un loc de parcare în Bucureşti
- Drumul "lui Băsescu" nu a fost terminat nici după zece ani de lucrări
Campanii REALITATEA »
|
|
|
|
|
|
|
|

| mai multe
| Romania | 05.07 | 06.07 |
| Timişoara | 30 °C | 28 °C |
| Arad | 28 °C | 27 °C |
| Bacău | 24 °C | 27 °C |
| Braşov | 26 °C | 30 °C |
| Cluj Napoca | 26 °C | 29 °C |
| Constanţa | 28 °C | 27 °C |
Urmăreşte indicii FOREX pe tmctv.ro
Paritate: 1 EUR = 1,3998 USD
| 1 EUR | 4,2036 RON |
| 1 USD | 3,0031 RON |
| 1 GBP | 4,9093 RON |
| 1 CHF | 2,7573 RON |
| 100 HUF | 1,5482 RON |
| 100 JPY | 3,1313 RON |
| 1 BGN | 2,1493 RON |
Arhiva articole
Home |
Politică |
Actualitate |
Sport |
Economie |
IT & Ştiinţă |
Bulevard |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia

















Aboneaza-te la tag-urile:

Feed
