Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

22 de curse de pe Aeroportul Henri Coandă au fost anulate din cauza vizibilităţii reduse

Pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti şi pe Aeroportul Internaţional Bucureşti Băneasa - Aurel Vlaicu, traficul aerian se desfăşoară în condiţii de vizibilitate redusă.

22 de curse de pe Aeroportul Henri Coandă au fost anulate din cauza vizibilităţii reduse
22 de curse de pe Aeroportul Henri Coandă au fost anulate din cauza vizibilităţii reduse / FOTO: cliqz.com

Cinci zboruri înregistrează întârzieri la aterizare pe Aeroportul Henri Coandă, dintre care unul internaţional şi patru interne, alte 22 de curse aeriene (14 internaţionale şi 8 interne) fiind anulate.

Totodată, anumite zboruri care urmau să sosească pe Aeroportul Henri Coandă au fost redirecţionate către alte aeroporturi, iar o serie de zboruri ce urmau a fi efectuate pe/de pe Aeroportul Băneasa - Aurel Vlaicu au fost operate la/de la Aeroportul Henri Coandă.

Vizibilitatea redusă generată de ceaţă a dus la următoarele neregularităţi în operarea curselor Tarom, pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă.

Următoarele  curse au fost anulate:

  • RO651/RO654 Bucureşti - Cluj - Bucureşti;
  • RO347/RO348 Cluj - Viena - Cluj;
  • RO723/RO724 Bucureşti - Sibiu - Bucureşti;
  • RO315/RO316 Sibiu - Munchen - Sibiu;
  • RO701/RO702 Bucureşti - Iaşi - Bucureşti;
  • RO641/RO642 Bucureşti - Cluj - Bucureşti;
  • RO603/RO604 Bucureşti - Timişoara - Bucureşti;
  • RO293/RO294 Bucureşti - Sofia - Bucureşti;
  • RO211/RO212 Bucureşti - Belgrad - Bucureşti;
  • RO703/RO704 Bucureşti - Iaşi - Bucureşti;
  • RO441/RO442 Bucureşti - Bari - Bucureşti;
  • RO810 Suceava - Bucureşti;
  • RO710 Iaşi - Bucureşti.

Cursa Tarom RO156 Tel Aviv - Bucureşti nu a putut ateriza la Bucureşti la ora planificată, 12.40 local. Din cauza condiţiilor meteo, a survolat Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti şi a aterizat în deplină siguranţă pe aeroportul din Constanţa, la ora locală 13.35. La ora locală 15.19, aeronava care efectua cursa RO156 Tel Aviv - Bucureşti a decolat de pe aeroportul din Constanţa către  Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti, unde a aterizat în deplină siguranţă la ora 16:05 local.

Cursa Tarom RO273/RO274 Bucureşti - Atena - Bucureşti va opera cu escală la Salonic pentru a prelua pasagerii cursei RO275/RO276 Bucureşti - Salonic - Bucureşti care a fost anulată.

Şi la Cluj-Napoca traficul aerian a fost afectat de condiţiile meteo nefavorabile

Trei curse de pe aeroportul din Cluj Napoca au fost anulate, iar alte şase au fost amânate. Oamenii au fost nevoiţi să stea în aeroport chiar şi 18 ore.

Aproape 500 de călători care veneau de la Madrid, Roma şi Barcelona spre Cluj au ajuns la Timişoara. Tot la Timişoara au fost redirecţionate şi două avioane care veneau din Italia spre Otopeni cu 200 de pasageri la bord. "Cinci curse de pe alte aeroporturi au fost redirecţionate la Timişoara, duminică noapte şi în cursul zilei de luni la Timişoara. Este vorba de trei curse care ar fi trebuit să ajungă la Cluj şi două care ar fi trebuit să ajungă la Bucureşti", a declarat purtătorul de cuvânt al Aeroportului Internaţional Traian Vuia.

 

PRECIZARE:  Dintr-o eroare regretabilă materialul a fost ilustrat cu o fotografie în care apare o aeronavă aparţinând companiei Carpatair.  Ne cerem scuze pentru eroare şi precizăm, citând reprezentaţii companiei, că aeronavele Carpatair nu au suferit întârzieri de zbor.

Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro