O explozie s-a produs joi dimineaţă la fabrica de oxigen de la Electroputere Craiova. Deflagraţia s-a soldat cu un mort şi un rănit.

Potrivit primelor cercetări, se pare că un tub de oxigen a explodat.

În urma deflagraţiei, şeful de tură, Marian Popescu, de 58 de ani, a suferit arsuri de gradul II şi se află în stare gravă, dar stabilă la Spitalul Judeţean de Urgenţă Craiova. Un alt muncitor aflat în secţie, Gheorghe Bârţă, de 40 de ani, a murit pe loc.

Bărbatul rănit a declarat că nu-şi poate da seama din ce cauză s-a produs explozia, precizând că el şi colegul său nu lucrau cu flacără deschisă.

"Nu ştiu ce s-a întâmplat. Acolo lucram doar eu şi colegul meu. La un moment dat, am auzit o bubuitură puternică şi am văzut flacără. Instinctul meu a fost să opresc robinetul de oxigen, dar nu am reuşit decât pe jumătate. Oricum, dacă nu-l închideam, explozia ar fi fost mult mai mare. Am simţit apoi că-mi ard hainele, după care nu mai ştiu nimic. M-am trezit la spital", a declarat inginerul Marian Popescu.

O echipă de inspectori din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Dolj a demarat o anchetă, pentru a stabili cauzele producerii deflagraţiei.