Aproximativ 150 de oi, dintr-o turmă de 500 de capete, au fost omorâte, marţi, în Munţii Sebeşului, lângă Petroşani, de un trăsnet.
Turma era însoţită de patru ciobani, dintre care unul a fost rănit. "Fulgerul a lovit dintr-o parte, a ras turma prin mijlocul ei şi a omorât tot ce a prins în cale. Dacă venea direct de sus toată turma era făcută prăpăd. Oricum, s-a pus pe ploaie şi oile alea mai frumoase tot timpul se duc în faţa turmei. Pe acolo a lovit trăsnetul, aşa că a făcut prăpăd. Toate oile frumoase şi care dădeau mult lapte au fost omorâte", a spus Florin Cic, unul dintre proprietarii turmei care se afla pe munte cu oile când a lovit trăsnetul.
Ciobanii spun că nu este pentru prima dată turmele le sunt decimate de trăsnete. În urmă cu doi ani, 60 de oi au fost omorâte, iar anul trecut alte câteva zeci de oi au avut aceeaşi soartă.
Oile omorâte au fost strânse de ciobani şi urmează să fie transportate miercuri la un crematoriu unde să fie incinerate. Primăriile Petrila şi Petroşani au promis că-i vor sprijini pe oameni cu bani, pentru a-şi putea reîntregi turmele.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M